برنامه واکسیناسیون برای بچه گربه ها و گربه های بالغ

تقویم واکسیناسیون گربه

پت شاپ دناپت: وقتی گربه را به فرزندی قبول می کنید، اولویت های شما و همچنین زندگی شما تغییر می کند. برای اینکه دوست ناز شما سالم باشد و سلامت خود را در تمام مراحل زندگی حفظ کند، باید عوامل زیادی را به طور همزمان در نظر بگیرید. یکی از مهم ترین الزامات در حفظ سلامت گربه ها رعایت برنامه واکسیناسیون گربه است. در این مقاله می توانید اطلاعات دقیقی در مورد برنامه واکسیناسیون برای بچه گربه ها و گربه های بالغ پیدا کنید. برای شما خواندنی دلپذیر آرزو می کنیم.

هنگامی که گربه ها به دنیا می آیند، سیستم ایمنی آنها به اندازه کافی قوی نیست که از آنها در برابر بیماری محافظت کند. اما چون شیری به نام آغوز که از مادر می مکند سرشار از آنتی بادی است، سیستم ایمنی آنها به طور موقت تقویت می شود. اثر تقویت کننده سیستم ایمنی حاصل از شیر مادر ممکن است از گربه ای به گربه دیگر متفاوت باشد. به طور کلی، بچه گربه هایی با شیر مادر می توانند برای مدت 8 تا 18 هفته در برابر بیماری محافظت کنند. با این حال، پس از این مدت، برنامه واکسیناسیون گربه ها وارد عمل می شود، زیرا ممکن است در برابر بیماری های اساسی آسیب پذیر باشند.

هدف اصلی واکسن های گربه تولید آنتی بادی علیه برخی بیماری ها قبل از اینکه دوستان ما با عوامل بیماری مواجه شوند و محافظت از آنها است. واکسیناسیون علیه بیماری هایی که غیرقابل درمان هستند یا نیاز به فرآیند دشواری دارند، حتی اگر نباشند، قطع نمی شود. واکسیناسیون بزرگسالی را نباید مانند توله سگ ها نادیده گرفت.

برنامه واکسیناسیون برای بچه گربه ها

برنامه واکسیناسیون برای بچه گربه ها

هر گربه ای برای سالم ماندن نیاز به واکسیناسیون دارد. در دوران نوزادی، این نیاز بسیار شدیدتر احساس می شود. واکسن های ساخته شده برای تقویت سیستم ایمنی گربه ها پس از پایان حفاظت از شیر مادر را می توان در دو دسته مجزا به عنوان واکسن های پایه و واکسن های غیر ضروری در نظر گرفت.

توصیه می‌شود که واکسن‌های پایه برای همه بچه‌گربه‌ها و گربه‌های بالغ تجویز شود و در مقابل شایع‌ترین بیماری‌های خطرناک محافظت شود. واکسن های اساسی موجود در تقویم واکسیناسیون گربه را می توان به عنوان واکسن مخلوط، واکسن هاری و واکسن سرطان خون ذکر کرد.

لازم نیست واکسن های غیر ضروری برای هر گربه تزریق شود. واکسن‌های ویروس سیستم ایمنی، واکسن‌های عفونت صفاقی و واکسن‌های محافظ در برابر بیماری‌های مقاربتی در طبقه‌بندی واکسن‌های غیر پایه گنجانده شده‌اند. برای تزریق این واکسن ها معاینات و معاینات جامع توسط دامپزشکان لازم است.

برنامه واکسیناسیون بچه گربه و زمان استفاده را می توان به شرح زیر فهرست کرد:

  • داروهای انگل داخلی و خارجی: 6-8 هفته
  • واکسن مخلوط: 8-10 هفته
  • واکسن سرطان خون: 9-11 هفته
  • تکرار واکسن مخلوط: 10-12 هفته
  • تکرار واکسیناسیون لوسمی: 11-13 هفته
  • واکسن هاری: 12-14 هفته

برنامه واکسیناسیون گربه ها ابتدا با داروهای انگل داخلی و خارجی شروع می شود. مشخص است که گربه ها در این دوره که سیستم ایمنی به رشد خود ادامه می دهد، مستعد ابتلا به انگل های داخلی هستند. به خصوص تک یاخته که می تواند باعث اسهال شود و کرم های روده ای که اثرات خود را با علائمی مانند استفراغ، خون در مدفوع، ضعف و کاهش وزن نشان می دهند، می توانند بر سلامت توله ها تأثیر منفی بگذارند. علاوه بر این انگل های داخلی، برای محافظت در برابر انگل های خارجی، داروهای انگلی نیز باید در فواصل زمانی معین استفاده شود.

واکسن ترکیبی یکی از مهم ترین واکسن هایی است که در محدوده تقویم واکسیناسیون بچه گربه ها قرار دارد. واکسن ترکیبی، که باید به همه بچه گربه هایی که ماه دوم خود را به پایان رسانده اند تزریق شود، از عفونت های ویروسی رایج در گربه ها محافظت می کند. واکسن ترکیبی حاوی عوامل ویروسی مانند Feline Parvos، Herpes Virus و Felin Calici در یک دوره 10-8 هفته ای تزریق می شود و تقریباً پس از 2 هفته تکرار می شود.

واکسن دیگر در برنامه واکسیناسیون بچه گربه ها واکسن سرطان خون است. توصیه می شود که واکسن لوسمی سالانه در گربه ها تکرار شود. مشخص شده است که این واکسن که برای محافظت در برابر ویروس لوسمی تجویز می شود، محافظت 100٪ ندارد. گربه های آلوده به بیماری منتقل شده توسط ویروس feLV می توانند به مشکلات تولید مثل، سرطان و عفونت مبتلا شوند. واکسن لوسمی باید زمانی که بچه گربه 11-13 هفتگی دارد تکرار شود.

از جمله واکسیناسیون های اجباری برای بچه گربه ها، واکسن هاری است. به منظور تزریق واکسن هاری، انتظار می رود که گربه ها 3 ماه را تکمیل کنند. از آنجایی که مکانیسم انتقال هاری توسط موجود زنده مبتلا به هاری گاز گرفته یا خراشیده می شود، علائم مختلفی در مورد اینکه آیا این واکسن را می توان برای گربه هایی که در خانه زندگی می کنند تزریق کرد وجود دارد. با این حال، انجام واکسیناسیون هاری برای گربه ها در محدوده مقررات بهداشت حیوانات و پلیس اجرای قانون شماره 3285 یک الزام قانونی است.

برنامه واکسیناسیون برای گربه های بالغ

برنامه واکسیناسیون برای گربه ها

بچه گربه ها وقتی 1 ساله شوند بالغ محسوب می شوند. گربه ها نیز باید در دوران بزرگسالی به طور مرتب واکسینه شوند. توصیه می شود که واکسیناسیون های اولیه در سال اول بزرگسالی تکرار شود. در آینده، فرکانس واکسیناسیون در دوره های 1-3 ساله برنامه ریزی شده است.

هنگام تعیین واکسیناسیون گربه ها و تعداد دفعات واکسیناسیون گربه ها باید با دامپزشک مشورت شود. در حالی که واکسن های ضروری اجباری هستند، ممکن است واکسن های غیر ضروری نیز مورد نیاز باشد. در این مرحله باید برنامه ریزی دقیقی از نظر شرایط زندگی گربه ها، وضعیت سلامت عمومی آنها و بیماری هایی که در معرض خطر هستند انجام شود. در طی معاینات منظم، دامپزشکان می توانند تغییرات لازم را در مورد برنامه واکسیناسیون گربه ایجاد کنند.

مواردی که در طول دوره واکسیناسیون گربه ها باید در نظر گرفته شود

عوامل زیادی در طول دوره واکسیناسیون گربه ها وجود دارد. مشخص است که واکسن ها باید در دوره های خاصی مطابق با ویژگی های خاص آنها تزریق شوند. به عنوان مثال، بچه گربه ها باید 3 ماه اول زندگی خود را به پایان رسانده باشند تا بتوانند علیه هاری واکسینه شوند. به همین دلیل، زمانی که برنامه واکسیناسیون گربه مشخص می شود، باید به زمان بندی آن توجه شود.

واکسن های مختلف نباید در یک سرنگ کشیده و تجویز شوند. اطلاعات مربوط به اینکه آیا می توان آنها را با واکسن دیگری ترکیب کرد یا خیر، در داخل بسته بندی واکسن ها یافت می شود.

گربه ها در دوران بارداری واکسینه نمی شوند. برای اینکه گربه های باردار واکسینه شوند، باید به طور مشخص در بسته بندی واکسن ذکر شود. تکمیل تمام واکسیناسیون های لازم پس از برنامه ریزی بارداری در گربه ها مهم است. اما استثناهایی برای این وضعیت وجود دارد. اگر گربه‌ها هرگز واکسینه نشده‌اند و در مناطقی زندگی می‌کنند که خطر آلودگی بالایی دارند، می‌توان با تایید دامپزشک، واکسیناسیون را انجام داد.

آیا واکسیناسیون در گربه ها خطرناک است؟

در حالی که خطرات خاصی در ارتباط با واکسیناسیون وجود دارد، این خطرات نادر هستند. واکنش‌ها به واکسن و عوارض جانبی پس از واکسن بسیار کم است و به خودی خود از بین می‌روند. این عوارض جانبی شامل تورم و درد در محل تزریق، تب خفیف یا ضعف است. اگرچه احتمال واکنش های آلرژیک شدید بسیار کم است، اما در صورت بروز چنین مشکلی باید درمان را شروع کرد. در صورت بروز شکایاتی مانند مشکلات پوستی، تورم صورت یا تنگی نفس در بچه گربه ها باید با دامپزشک مشورت شود.

در حالی که یک جناح ضد واکسیناسیون وجود دارد، بسیاری از دامپزشکان موافقند که واکسن‌ها باید به‌جای خطرات احتمالی، به‌ویژه در دوران توله‌گی، بر فواید آن تمرکز کنند. واکسیناسیون توله سگ ها در برابر بیماری هایی که ممکن است زندگی آنها را در این دوره که سیستم ایمنی آنها ضعیف است به خطر بیاندازد، برای داشتن زندگی سالم تری از اهمیت حیاتی برخوردار است.

امتیاز دهید
مهرزاد کوهزاد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *