هنگام استفاده از آنتی بیوتیک در گربه ها به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

معاینه پزشک از گربه

پت شاپ دناپت: ما همیشه می خواهیم گربه هایمان شاد و سالم باشند. ما غذاهای با کیفیت را ترجیح می دهیم، فرآیندهای مراقبت از آنها را به طور کامل انجام می دهیم و اطمینان می دهیم که آنها به طور مرتب به دامپزشکی برای جلوگیری از بیماری های احتمالی مراجعه می کنند. اما گاهی با این همه تلاش نمی توانیم از ابتلای آنها به بیماری های مختلف جلوگیری کنیم.

گربه ها مانند انسان و سگ می توانند به دلیل باکتری ها و قارچ ها به عفونت مبتلا شوند. در صورت عفونت، استفاده از آنتی بیوتیک ممکن است برای جلوگیری از گسترش عفونت و جلوگیری از گسترش آن ضروری باشد. تصمیم برای استفاده از آنتی بیوتیک در گربه ها باید مطابق با نتایج معاینه و معاینات اضافی انجام شده توسط دامپزشکان اتخاذ شود. نظرات دامپزشکان در مورد مصرف، مدت و دوز آنتی بیوتیک ها در گربه ها باید اجرا شود. در این مقاله به آنچه باید در مورد استفاده از آنتی بیوتیک در گربه ها دانست، مطالعه لذت بخش توجه می کنیم.

در چه شرایطی از داروهای آنتی بیوتیک گربه استفاده می شود؟

درمان آنتی بیوتیکی گربه

باکتری ها و قارچ های زیادی وجود دارند که باعث عفونت می شوند. عفونت های ناشی از این میکروارگانیسم های مضر می تواند قسمت های مختلف بدن و همچنین شدت و سرعت انتشار عفونت ها را تحت تاثیر قرار دهد. شایع‌ترین عفونت‌ها در گربه‌ها را می‌توان به‌عنوان عفونت‌های پوستی، عفونت‌های دستگاه ادراری، عفونت‌های بافت نرم، عفونت‌های استخوان، عفونت‌های دستگاه تنفسی، عفونت‌های ریه، عفونت‌های کبد، عفونت‌های دندان و لثه نام برد. در کنار مصرف آنتی بیوتیک در گربه ها “چگونه به گربه ها آنتی بیوتیک بدهیم؟” پاسخ به این سوال نیز ممکن است متناسب با محل عفونت و اثرات ناشی از آن متفاوت باشد. از آنجایی که هر نوع عفونت ویژگی های خاص خود را دارد، تجویز آنتی بیوتیک متناسب با علل آن مهم است.

انواع آنتی بیوتیک هایی که بیشتر به گربه ها داده می شود

آنتی بیوتیک ها به طور ویژه برای تأثیر بر برخی عفونت ها ساخته شده اند. در حالی که برخی از آنها خواص عمومی تری دارند و به عنوان طیف وسیع عمل می کنند، برخی از آنتی بیوتیک ها برای اهداف خاص تری استفاده می شوند. به همین دلیل، قبل از استفاده از آنتی بیوتیک در گربه، نیازهای خاص گربه باید به دقیق ترین روش تعیین شود. به طور کلی، رایج ترین آنتی بیوتیک های تجویز شده برای گربه ها را می توان به شرح زیر فهرست کرد:

آموکسی سیلین: آموکسی سیلین یک آنتی بیوتیک با طیف وسیع است. در درمان عفونت های باکتریایی در گربه ها استفاده می شود. در بسیاری از مناطق از عفونت های پوستی گرفته تا عفونت های گوارشی بسیار موثر است.

سفالکسین: سفالکسین که کمترین عوارض جانبی را ایجاد می کند، جزو آنتی بیوتیک های طیف گسترده گربه ها است. در روند درمان عفونت های دستگاه ادراری، عفونت های پوستی و بافت نرم، استخوان ها و عفونت های دستگاه تنفسی ترجیح داده می شود.

کلیندامایسین: متابولیسم گربه با موفقیت تحمل می کند و به سرعت عمل می کند. به همین دلیل می توان آن را در درمان بچه گربه ها نیز ترجیح داد. کلیندامایسین می تواند نتایج موفقیت آمیزی در درمان عفونت های پوست، دهان و استخوان داشته باشد.

انروفلوکساسین: در موارد عفونت های مجاری ادرار، پوست، پروستات، ریه، مجاری تنفسی و کبد قابل تجویز است.

مترونیدازول: مترونیدازول آنتی بیوتیکی است که برای درمان گربه های مبتلا به بیماری لثه استفاده می شود، اما در برابر عفونت های دستگاه گوارش نیز موثر است.

چگونه به گربه ها آنتی بیوتیک بدهیم؟

آیا می توان به گربه ها قرص آنتی بیوتیک داد؟ در صورت تجویز دامپزشک می توان پاسخ سوال را «بله» داد. آنتی بیوتیک های مورد استفاده در گربه ها می تواند به اشکال مختلف باشد. دامپزشکان اطلاعات دقیقی در مورد نحوه استفاده از آنتی بیوتیک ها به شکل قرص، پماد و تزریق داخل وریدی ارائه خواهند داد.

عوارض جانبی آنتی بیوتیک ها در گربه ها چیست؟

دامپزشکی که به گربه قرص می دهد

مانند انسان، پس از مصرف آنتی بیوتیک، بسته به نوع آنتی بیوتیک مصرفی، ممکن است عوارض جانبی مختلفی در گربه ها ایجاد شود. بثورات پوستی، آلرژی، تب، مشکلات کلیوی و کبدی، اسهال، استفراغ، مشکلات گوارشی و عفونت در ناحیه بعد از تزریق آنتی بیوتیک در گربه ها را می توان به عنوان نمونه هایی از عوارض ذکر کرد.

برخی از عوارض جانبی را می توان به راحتی برطرف کرد. خطر عوارض جانبی اغلب با درک مزایای آنتی بیوتیک تسهیل می شود. همه گربه ها بعد از مصرف آنتی بیوتیک ها عوارض جانبی را تجربه نمی کنند. در صورت بروز علائم احتمالی، اطلاع رسانی به دامپزشک ضروری است.

آلرژی آنتی بیوتیکی در گربه ها

برخی از گربه ها ممکن است به آنتی بیوتیک ها حساسیت داشته باشند. واکنش های آلرژیک که پس از استفاده از آنتی بیوتیک ها رخ می دهد متنوع است. در صورت مشاهده علائمی مانند بثورات پوستی، تورم، خارش، تنگی راه های هوایی، اسهال، تنگی نفس، کم آبی بدن، استفراغ، تب، مراجعه فوری به دامپزشک ضروری است. آلرژی به آنتی بیوتیک ممکن است در گربه ها به دلایلی مانند تداخل آنتی بیوتیک ها با سایر داروهای مورد استفاده، مصرف بیش از حد و سیستم ایمنی بیش فعال ایجاد شود.

چه زمانی استفاده از آنتی بیوتیک در گربه ها موثر نیست؟

قبل از استفاده از آنتی بیوتیک به صورت پماد روی پوست، زخم باید تمیز شود. اگر زخم به طور کامل تمیز نشود، ممکن است آنتی بیوتیک ها به آن ناحیه نفوذ نکنند و درمان با شکست مواجه شود.

آنتی بیوتیک ها باید به طور خاص برای نوع باکتری عامل عفونت تعیین شوند. به همین دلیل، در نتیجه استفاده نادرست از آنتی بیوتیک نمی توان یک درمان موفق را انجام داد.

دوزهای خیلی قوی یا خیلی ضعیف نیز ممکن است مانع موفقیت روند درمان شوند. به همین دلیل، استفاده از آنتی بیوتیک ها در زمان مناسب، در فرکانس و دوز مناسب بسیار مهم است.

انجام اقدامات احتیاطی برای محافظت از گربه ها در برابر بیماری های احتمالی همیشه رویکرد درستی خواهد بود. در این زمینه، مهم است که گربه ها تحت نظر دامپزشک باشند، غذای مناسب با دوران رشد و وضعیت سلامت عمومی خود مصرف کنند و با توصیه پزشک، ویتامین ها و مکمل های غذایی اضافی مصرف کنند. می‌توانید در پت شاپ دناپت محصولات ویتامین‌ها و مکمل‌های ما را در اینجا مرور کنید و از میان گزینه‌هایی که سیستم ایمنی دوستانتان را تقویت می‌کنند، انتخاب کنید.

مقاومت آنتی بیوتیکی در گربه ها

آنتی بیوتیک ها داروهای مهمی هستند که می توانند با مشکلات جدی سلامت مقابله کنند و می توانند عفونت های باکتریایی یا قارچی را درمان کنند. با این حال، در صورت استفاده نادرست یا سوء استفاده، باکتری ها و قارچ ها می توانند مهارت های بقای خود را در برابر این داروها که برای کشتن خود فرموله شده اند، توسعه دهند. در چنین شرایطی آنتی بیوتیک های استفاده شده اثری نداشته و قادر به درمان عفونت ها نیستند. مقاومت آنتی‌بیوتیکی می‌تواند بر فرآیندهای درمانی گربه‌ها و سگ‌ها تأثیر منفی بگذارد، درست مانند انسان.

3.8/5 - (15 امتیاز)
مهرزاد کوهزاد
دیدگاه کاربران
3 دیدگاه
 • نسرین 26 ژانویه 2024 / 2:02 ب.ظ

  سلام مطالبتون خیلی مفید بود من هروقت دارویی مثل قرص یا کپسول میخوام به گربم بدم پودرشو داخل یه تیکه کاغذ کوچیک میریزم گربمو از پشت گردنش میگیرم تا دهانش باز بشه بعد پودرو داخل دهانش میریزم این بهترین روش برای دادن داروهای کپسولی یا به صورت قرصه

 • نسرین 26 ژانویه 2024 / 2:06 ب.ظ

  سلام من یه گربه کوتوله دارم که از یه مادر فلج که تیر توگردنش خورده بود متولد شد خیلی ضعیفه همیشه دهانش زخمه پیش دامپزشک چندین بار بردم هردفعه خوب میشه اما دوباره بعد یه مدت دوباره بیماری ظاهر میشه خیلی گربم ضعیفو کوچولو هست نمیدونم چکارش کنم سه ساله هست آیا الان میتونم واکسناشو بزنم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 • ریحانه 23 فوریه 2024 / 11:59 ب.ظ

  لطفاً راهنمایی بفرمایید ،گربه بنده باردار و دو روز هست استفراغ پیاپی(به فواصل یک ربع) داره و دچار تنگی نفس هست ،چون خارج از محوطه خونه زندگی می‌کنه نمی‌دونم سرما خوردگی شدید داره یا در گلوش چیزی مونده ،
  ایا دادن آنی بیوتیک در بارداری برای مضر هست؟
  سوال دوم اگر در گلوش تیغ ماهی گیر کرده باشه حالت تهوع بهش دست میده یا نه؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *