مشکل چاقی (چاقی) در گربه ها

مشکل چاقی (چاقی) در گربه ها

پت شاپ دناپت: چاقی یک بیماری بسیار شایع در گربه ها و همچنین در انسان است و با مشکلات سلامتی بسیاری مشخص می شود. چاقی با کلی ترین تعریف آن، تجمع چربی اضافی در بدن است. ارزیابی اینکه آیا گربه چاق است یا فقط اضافه وزن دارد در تعیین برنامه غذایی گربه مهم است.

چگونه چاقی در گربه ها تعیین می شود؟

اندازه گیری نسبت چربی در بدن باعث می شود تا نتایج دقیق تری در تعیین چاقی در انسان به دست آید. اما بررسی وزن بدن در گربه ها بسیار ساده تر است. وضعیت وزن با نگاه کردن به راهنمای وزن بدن که مخصوص گربه ها تهیه شده است تعیین می شود. گربه هایی که بین 10 تا 20 درصد وزن ایده آل خود اضافه وزن دارند، اضافه وزن یا چاق در نظر گرفته می شوند. حد چاقی در گربه ها حالتی است که بیش از 20 درصد وزن ایده آل بدن دارند.

گربه هایی که 20 درصد یا بیشتر اضافه وزن دارند چاق محسوب می شوند.

مضرات چاقی در گربه ها

گربه چاق روی میز خوابیده

چاقی یک مشکل بهداشتی است که عواقب جدی برای هر موجود زنده ای به همراه دارد. مطالعات ثابت کرده اند که تفاوت های قابل توجهی بین گربه های با وزن ایده آل و گربه های چاق از نظر امید به زندگی و مشکلات سلامتی وجود دارد. میزان مرگ و میر زودرس گربه های چاق حدود 3 برابر بیشتر از گربه های با وزن ایده آل است. بر این اساس افزایش مشکلات سلامتی در گربه ها به دلیل چاقی است. صاحبان گربه های چاق قبل از هر چیز باید بدانند که در گربه هایی که مشکل چاقی دارند بیماری های رایجی وجود دارد.

دیابت

هنگامی که مضرات چاقی در گربه ها بررسی می شود، یکی از مشکلات بارز سلامتی دیابت است. چاقی نه تنها خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد، بلکه کنترل این مشکل سلامتی را نیز دشوار می کند. به همین دلیل کاهش وزن برای گربه هایی که مشکل وزن دارند توصیه می شود.

بیماری های دستگاه ادراری

در میان مشکلات سلامتی گربه های چاق، بیماری های مجاری ادراری نیز بسیار مهم است و باید مورد توجه قرار گیرد. در درمان بیماری های مجاری ادراری وزن ایده آل گربه برای موفقیت درمان اهمیت زیادی دارد. در کنار رژیم های غذایی خاص، نباید از فعالیت هایی که استرس گربه را کاهش می دهد و ورزش هایی که به روند کاهش وزن کمک می کند، غفلت کرد.

استئوآرتریت (کلسیفیکاسیون)

گربه هایی با وزن ایده آل 5 برابر کمتر از گربه های چاق در معرض ابتلا به آرتروز هستند. برای محدود کردن تحرک در سنین بالا و جلوگیری از افزایش مشکل وزن باید سریعا برای مشکل وزن چاره اندیشی کرد.

علاوه بر بیماری های ذکر شده در بالا، کاهش کیفیت زندگی یکی از پیامدهای جدی چاقی است. نباید فراموش کرد که چاقی یک مشکل سلامتی است که باید از آن پیشگیری کرد، به خصوص برای دوستان پنجه‌دار ما که تغییرات فیزیکی خود را نادیده می‌گیرند و ترجیح می‌دهند با تغییراتی که تجربه می‌کنند همراهی کنند.

چاقی در گربه ها چگونه درمان می شود؟

گربه چاق چاق روی زمین خوابیده است

انجام اقدامات قبل از وضعیت داشتن وزن 20 درصد بیشتر از وزن ایده آل تعیین شده به عنوان حد چاقی در گربه ها از نظر تسهیل روند بسیار ارزشمندتر است. با این حال، به دلیل موهای کرکی دوستان پنجه دار ما، متوجه افزایش وزن آنها می شود. به همین دلیل لازم است با کیف حمل از پیش تعیین شده به معاینات دامپزشکی منظم رفته و وزن را بررسی کنید.

اگر مشکل چاقی وجود دارد که باید حل شود، اولویت تغییر رژیم غذایی است. توصیه می شود تا زمانی که گربه به وزن ایده آل خود برسد برنامه غذایی خاصی را دنبال کنید. اگر برنامه‌ریزی تغذیه‌ای که با غذای گربه‌های چاق انجام می‌شود رعایت شود، این امکان وجود دارد که دوستان پنجه‌دار ما در مدت زمان کوتاهی به وزن ایده‌آل خود برسند. البته مصرف غذای گربه های چاق نباید بدون نظر دامپزشک انجام شود. هنگام تهیه یک برنامه غذایی برای گربه ها، دامپزشکان توصیه های غذایی مناسب با سن، نژاد و سلامت عمومی گربه را ارائه می دهند. گربه هایی که مشکل چاقی ندارند اما تمایل به افزایش وزن دارند با توصیه دامپزشک می توانند با غذای سبک گربه تغذیه شوند. غذاهای پاداش نباید در برنامه های تغذیه ای که با غذاهایی که باعث کاهش وزن می شوند، گنجانده شوند.

علاوه بر تغذیه، افزایش سطح فعالیت دوستان پنجه ما نیز در حل مشکل چاقی بسیار مهم است. برخی از صاحبان گربه ممکن است اظهار کنند که گربه های آنها بسیار کم تحرک هستند و نمی خواهند بازی کنند. در واقع، این کاملا رایج است. اما بازی هایی وجود دارد که هر گربه ای نمی تواند به آن نه بگوید. در این فرآیند باید صبور بود و سعی کرد بازی را کشف کند که دوست پنجه ما در آن عکس العمل درستی از خود نشان خواهد داد. علاوه بر این، باید تلاش های بیشتری برای ایجاد حرکات غریزی در گربه هایی که زود از مادرشان جدا شده اند یا برای مدت طولانی تنها زندگی می کردند، انجام شود. به همین دلیل می توان سطح فعالیت گربه ها را با بازی هایی افزایش داد که غریزه صید و شکار آنها را فعال می کند.

امتیاز دهید
مهرزاد کوهزاد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *