آیا گربه ها شپش می زنند؟ چیزهایی که باید درباره شپش در گربه ها بدانید

آیا گربه ها شپش می زنند؟

پت شاپ دناپت: آیا گربه شما هر از گاهی بیرون می رود؟ آیا در این مدت مدام خودش را خاراندن می کند و موهایش می ریزد؟ آیا لکه های قرمز روی پوست شما ظاهر شده است؟ از آنجایی که کک در گربه ها رایج است، عموماً تصور می شود که گربه هایی که خود را می خراشند ابتدا کک می گیرند. با این حال، باید دانست که گربه ها اگرچه نادر هستند، می توانند شپش داشته باشند. مشکل شپش که مخصوصا در گربه هایی که با گربه های ساکن در خیابان تماس پیدا می کنند و از وسایل مشترک با آنها استفاده می کنند، مشکلی است که نباید نادیده گرفته شود و در صورت عدم درمان می تواند سلامت دوستان ما را تهدید کند. در این مقاله می توانید پاسخ سوالات متداول در مورد شپش گربه را بیابید.

شپش گربه چگونه ایجاد می شود؟

گربه ها نیز ممکن است به شپش مبتلا شوند. آنها معمولاً در گربه های مسن مو بلند و غیر خود تمیز شونده دیده می شوند. اگرچه میزان بروز سمپاشی انگل در دوستان ما که در خانه زندگی می کنند کاهش یافته است، اما در کسانی که در خیابان زندگی می کنند به شدت مشاهده می شود. این موجودات دارای پنجه هایی بر روی پاهای خود هستند که آنها را قادر می سازد تا پرها را نگه دارند. ماده ها تخم های خود را که به “سرکه” معروف است در موهای نزدیک به پوست میزبان می گذارند.

سرکه ها خیلی محکم به موهایی که در آن قرار دارند می چسبند و یک چرخه شستشوی استاندارد برای از بین بردن آنها کافی نیست. آنها در حدود 3-4 هفته به بلوغ می رسند. به همین دلیل لازم است برای تشخیص شپش در گربه ها در اسرع وقت مراقب باشید و احتیاط های لازم را انجام دهید. این انگل ها می توانند باعث عفونت، سلامت پوست و ایجاد کم خونی در گربه ها شوند. علائم شپش در گربه ها شامل خاراندن و گاز گرفتن ناحیه ای است که انگل ها در آن یافت می شوند. بسته به افزایش میزان شپش، ممکن است ریزش و نمد در پرها ایجاد شود.

چگونه شپش گربه را شناسایی کنیم؟

گربه هایی که علائم شپش را نشان می دهند باید به خوبی مشاهده شوند. گربه هایی که شپش دارند خارش دارند، ممکن است تحریک شوند زیرا احساس ناراحتی می کنند. ریزش مو به خصوص در اطراف گوش، گردن، شانه ها و راست روده ممکن است رخ دهد. علائمی که پس از انتشار شپش در گربه ها رخ می دهد نیز ممکن است متفاوت باشد. در موارد شدید، ممکن است با شکایات بی خوابی، کرم نواری، اضطراب و کم خونی مواجه شوید. شپش در گربه ها را می توان با تشخیص شپش های نابالغ، شپش های بالغ و لکه های سفید یا قهوه ای که نشان دهنده وجود شپش به طور کلی بر روی خز گربه است، تشخیص داد. با این حال، دقیق ترین رویکرد باید مشورت با دامپزشکان به منظور افزایش دقت تشخیص و تغییر فرآیندهای درمانی مناسب باشد.

گربه خودش را با پای عقبش می خاراند

شپش گربه چگونه عبور می کند؟

وقتی صحبت از شپش در گربه ها می شود، “آیا شپش گربه می تواند انسان را آلوده کند؟” ممکن است این سوال به ناچار به ذهن خطور کند. با این حال، می توانیم بگوییم که چنین خطری وجود ندارد. با این حال، ممکن است احتیاط لازم باشد، شناخته شده است که شپش می تواند از حیوانات خانگی به انسان در موارد بسیار نادر منتقل شود. شپش ها میزبان خود را انتخاب می کنند و در بیشتر موارد فقط یک نوع میزبان دارند. این انگل های خارجی که می توانند از گربه به گربه منتقل شوند، می توانند از طریق تماس از یک میزبان به میزبان دیگر منتقل شوند. همچنین مشخص است که آنها می توانند از وسایل یک گربه آلوده منتقل شوند.

چگونه شپش گربه را از بین ببریم؟

در خانه هایی که بیش از یک گربه زندگی می کند، گربه تشخیص شپش باید جدا شود. درمان شپش می تواند برای گربه ها و همچنین انسان ها کمی چالش برانگیز باشد. رعایت توصیه های دامپزشکان جهت پاکسازی و درمان شپش ضروری است. کاری که باید در این زمینه انجام داد ممکن است بسته به شیوع شپش و میزان تأثیر آن بر گربه متفاوت باشد. دامپزشکان شامپوها و داروهایی را که مخصوص از بین بردن شپش ساخته شده اند توصیه می کنند. رعایت دستورالعمل های استفاده از این محصولات برای جلوگیری از آسیب رساندن به سلامتی آنها ضروری است. پس از درمان، باید با دامپزشک مشورت کرد تا اطمینان حاصل شود که نتایج موفقیت آمیز به دست آمده و آیا واکنش منفی در گربه ها رخ می دهد یا خیر.

اگرچه نادر است، اما اگر اپیدمی شپش خیلی پیشرفته باشد، ممکن است جایگزین اصلاح گربه ها در نظر گرفته شود. اگر مشکلات سلامتی در گربه در محدوده درمان شپش وجود دارد، درمان این مشکلات نیز مهم است. پس از تمیز کردن شپش، تمیز کردن وسایل و تخت هایی که گربه ها در آن زمان می گذرانند را فراموش نکنید.

شپش در شرایط عادی خطر جدی برای گربه ها ایجاد نمی کند، با این حال، برای جلوگیری از خطرات احتمالی، محتاط بودن مفید است. نباید از شانه زدن مرتب گربه ها و بررسی مو و پوست در این مدت غافل شد.

امتیاز دهید
مهرزاد کوهزاد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *