آیا گربه ها مانند انسان ها رویا می بینند؟

خواب دیدن گربه

پت شاپ دناپت: سؤالات زیادی وجود دارد که صاحبان گربه در مورد دوستان خود متعجب می شوند و این سؤالات شامل “آیا گربه ها خواب می بینند؟” سوال نیز گنجانده شده است. حرکات چشم آنها که هنگام خواب تندتر می شود، صداهای جالبی که می دهند، سبیل های تکان خورده و پنجه های دویدنشان نشان می دهد که دوستان ما نیز مانند ما خواب می بینند. دانشمندان علوم حیوانات استدلال می کنند که شباهت در ساختار مغز، فعالیت مغز در طول خواب و رفتار خواب همه پستانداران یک ویژگی جهانی رویا دیدن است. در این مقاله “آیا گربه ها خواب می بینند؟”، “چرا گربه ها خواب می بینند؟” و “گربه ها چه خوابی می بینند؟” می توانید پاسخ سوالاتی مانند:

آیا گربه ها خواب می بینند؟

قبل از پرداختن به جزئیات، اول از همه، “آیا گربه ها خواب می بینند؟” می‌خواهیم بگوییم که پاسخ سؤال «بله» است. با این حال، تصور می شود که رویاهایی که می بینند دقیقاً شبیه رویاهای انسان نیستند. مغز آنها که رویدادهایی را که در معرض آنها قرار می‌گیرند یا موقعیت‌هایی که در طول روز با آن‌ها مواجه می‌شوند پردازش می‌کند، باعث می‌شود در مرحله خواب REM مانند انسان رویاهای مختلفی ببینند. در حالی که هیچ اطلاعات قطعی در مورد اینکه دقیقاً چه چیزی در رویاهای خود می بینند وجود ندارد، کارشناسان حدس می زنند که گربه ها “مورد علاقه” خود را در رویاهای خود می بینند.

رویاها در مراحل خاصی از چرخه خواب رخ می دهند. وقتی به خواب می روید، ارتباط با دنیای بیرون قطع می شود و مغز شروع به پردازش تجربیات خود در طول روز می کند. از نظر فنی، در طول خواب، حرکات ارادی متوقف می شود، حالت هوشیاری از بین می رود و ورودی های حسی مسدود می شوند. خواب به دو بخش اصلی، یعنی حرکات سریع چشم، خواب REM و خواب غیر REM تقسیم می شود. بسیاری از رویاها در طول خواب REM رخ می دهند. در این مرحله چشم ها به طور تصادفی و سریع حرکت می کنند در حالی که حرکت بدن توسط مغز مهار می شود. در طول خواب REM، رویاهای مفصل، طولانی و تخیلی رخ می دهد. در مرحله خواب غیر REM، رویاها اغلب کوتاه هستند و در طول روز تکرار می شوند و به خاطره تبدیل می شوند.

در خواب REM، گربه ها می توانند پنجه بزنند، دهان خود را حرکت دهند و تکان بخورند. مانند انسان، فعالیت های EEG تسریع می شود، در حالی که مراکز تفکر و حافظه فعال باقی می مانند. با این حال، از آنجایی که گربه‌ها چرخه خواب کوتاه‌تری نسبت به انسان دارند، استدلال می‌شود که آنها می‌توانند هر 25 دقیقه، نه هر 90 دقیقه مانند انسان، وارد خواب REM شوند و بیشتر از انسان‌ها رویا ببینند. گفته می‌شود که بچه گربه‌ها بیشتر از گربه‌های مسن‌تر رویا می‌بینند، زیرا نوآوری‌هایی که در طول روز در معرض آنها قرار می‌گیرند، در طول خواب نیز پردازش می‌شوند.

چرا گربه ها خواب می بینند؟

رویای گربه

تصور می شود که رویاها برای گربه ها و انسان ها عملکرد مشابهی دارند. در طول خواب، در حالی که تجربیات و اطلاعاتی که در طول روز با آنها مواجه می‌شویم پردازش می‌شوند، رویاها به این روند کمک می‌کنند. داستان هایی که در رویاها دیده می شوند شامل اعمالی است که ما با آنها آشنا هستیم، اگرچه برای ما واقع بینانه نیستند. به همین ترتیب، تصور می شود که اعمال روزانه گربه ها در رویاها منعکس می شود. هنوز مشخص نیست که گربه ها در هر دو فاز خواب REM و غیر REM دقیقا رویای چه چیزی را می بینند.

گربه ها در رویاهای خود چه می بینند؟

درک هر حرکتی که گربه ها انجام می دهند، حتی زمانی که بیدار هستند، ممکن نیست. گفتن دقیق آنچه در رویاهای خود دیده اند و همچنین تفسیر رفتار نسبتا مرموز و جذاب آنها بسیار دشوار است. با این حال، می توان گفت که برخی استنباط ها در مورد آنچه گربه ها در خواب خود می بینند وجود دارد. برخی از کارشناسان ادعا می کنند که گربه ها رویاهای روزمره خود را در رویاهای خود زنده می کنند. برخی دیگر می گویند که رویاهایشان ممکن است نه تنها ردی از آنچه در طول روز اتفاق افتاده، بلکه از تجربیاتی که ماه ها یا حتی سال ها پیش داشته اند باشد. همچنین کسانی هستند که این عقیده را دارند که این امکان وجود دارد که صاحبان خود را در خواب ببینند. گربه ها که بیشتر وقت خود را با صاحبان خود می گذرانند و دنیای نسبتاً کوچکی دارند، در خواب می بینند که صاحبان آنها آنها را دوست دارند و آنها را پرورش می دهند.

گربه ها می توانند کابوس ببینند

گربه ها همیشه مانند انسان ها رویاهای زیبا و شادی نمی بینند. آنها همچنین می توانند هر از گاهی کابوس ببینند. به همین دلیل وقتی گربه در خواب تندتر از حد معمول حرکت می کند، باید احتمال دیدن کابوس را در نظر گرفت و تا حد امکان مزاحم نشد. اگرچه گربه در خواب ممکن است هر از گاهی توجه ها را به خود جلب کند و انگیزه ای برای بیدار شدن با تمام نازش ایجاد کند، اما نباید نادیده گرفت که می تواند مطابق رویاهای خود واکنش نشان دهد و پرخاشگر شود و آسیب برساند.

امتیاز دهید
مهرزاد کوهزاد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *