آنچه باید درباره جفت گیری گربه بدانید

آنچه باید درباره جفت گیری گربه بدانید

پت شاپ دناپت: “جفت گیری گربه چطور؟” و “جفت گیری گربه چقدر طول می کشد؟” اگرچه پاسخ های کلی به سوالاتی از این دست داده می شود و این رویداد فیزیولوژیکی برای بسیاری از افراد فرآیندی ساده تلقی می شود، اما اصل موضوع کمی متفاوت از آن چیزی است که تصور می شود.

آنچه در مورد جفت گیری گربه ها شناخته شده است نباید محدود به این باشد که گربه ها در زمان های خاصی جفت گیری می کنند و زمانی که آماده جفت گیری می شوند صداهای بلندی تولید می کنند. علاوه بر این، قضاوت های خاصی در مورد عمل جفت گیری که برای تولید مثل انجام می دهند ممکن است حقیقت را منعکس نکند.

 به عنوان مثال، گربه ها تا زمانی که جفت نشوند تخم نمی گذارند، یک ماده می تواند پنج بچه گربه به دنیا بیاورد که هر کدام از گربه های نر متفاوتی هستند و نشانه هایی که نشان می دهد هر گربه در گرما است ممکن است متفاوت باشد. بنابراین، جفت گیری در گربه ها یک فرآیند پیچیده با پویایی خاص خود است. در این مقاله می توانید اطلاعات مهمی در مورد نحوه ادامه نسب دوستان عزیزمان بیابید.

چه زمانی گربه ها برای جفت گیری آماده هستند؟

گربه های ماده در 6-12 ماهگی به بلوغ جنسی می رسند. این روند ممکن است با توجه به نژاد، شرایط زندگی، سلامت عمومی، ویژگی های آب و هوایی منطقه ای که در آن زندگی می کنند و نحوه تغذیه آنها متفاوت باشد. به عنوان مثال، مشخص است که گربه های آزاد بسیار زودتر از نژادهای خالص به بلوغ جنسی می رسند.

 اگرچه نرها کمی دیرتر از ماده ها بالغ می شوند، اما می توان گفت که هم ماده و هم نر می توانند قبل از رسیدن به یک سالگی به بلوغ جنسی برسند تا تولید مثل کنند. گربه های نر پس از رسیدن به بلوغ جنسی همیشه آماده جفت گیری هستند، اما گربه های ماده نه. ماده ها می توانند در هر روز از دوره گرما که “دوره فحلی” نیز نامیده می شود، جفت گیری کنند.

می توان گفت دوره گرما در گربه های ماده به طور متوسط ​​هفت روز طول می کشد. اگرچه این فاصله زمانی از گربه ای به گربه دیگر متفاوت است، اما ممکن است بین 1 تا 21 روز طول بکشد. رفتار زن عصبانی تغییر می کند و او شروع به جستجوی همسر می کند. گربه‌های ماده می‌توانند بسیار حساس باشند و اگر نخواهند با نر جفت‌گیری کنند، ممکن است اجازه ندهند حتی زمانی که در گرما هستند.

فصل جفت گیری در گربه ها ارتباط نزدیکی با آب و هوای منطقه دارد. دوستان ما که در نیمکره شمالی زندگی می کنند در ژانویه – مارس، اوت – اکتبر وارد فصل تولید مثل می شوند. وضعیت برعکس در نیمکره جنوبی با متغیرهایی مانند گرم شدن هوا و تأثیر خورشید تجربه می شود.

گربه ها چگونه جفت می شوند؟

جفت گیری در گربه ها یک فرآیند کاملاً داوطلبانه گربه ماده است. اگر ماده ها نمی خواهند با نر جفت گیری کنند یا برای این روند آماده نباشند، عمل امکان پذیر نیست. حتی در فصل جفت گیری، ماده ها جفت خود را انتخاب می کنند.

ماده آماده جفت گیری سیگنال ها را به روش های مختلف ارسال می کند و این سیگنال ها توسط نرهای اطراف مورد توجه قرار می گیرد. ماده منتظر می ماند تا نرها جذب او شوند و غالباً غالب ترین ها را می پذیرد. البته این در مورد دوستان ما که در خیابان زندگی می کنند صادق است. هنگامی که نر گوش و سر ماده را می لیسد، می توان در نظر گرفت که درخواست جفت گیری در صورتی که ماده واکنش نامطلوب نشان ندهد برآورده می شود.

سپس ماده روی زمین دراز می کشد و به نر اجازه می دهد تا او را بو کند. تبادل بین آنها می تواند تا یک یا دو ساعت طول بکشد. نر از بالای ماده بالا می رود، گردن او را گاز می گیرد و به تعبیری کنترل را به دست می گیرد. سپس نفوذ صورت می گیرد و در مدت زمان بسیار کوتاهی در عرض چند ثانیه، عمل به پایان می رسد.

اندام تناسلی گربه نر ساختاری به نام خار دارد. این ساختار باعث تحریک کانال واژن زن و در عین حال تحریک کانال واژن برای پایین آمدن تخمک ها می شود. هنگامی که جفت گیری تمام شد، نر موقعیت خود را تا زمانی که ماده آرام شود حفظ می کند.

جفت گیری ممکن است در طول روز ادامه یابد و ماده اجازه جفت گیری های متعدد را می دهد زیرا با یک جفت گیری ممکن است تخم های او پایین نیاید و حاملگی رخ ندهد. لقاح تقریباً 24 ساعت پس از جفت گیری اتفاق می افتد.

جفت گیری گربه چقدر طول می کشد؟

همانطور که قبلا ذکر شد، جفت گیری گربه ها در عرض چند ثانیه به پایان می رسد، اما می تواند چندین بار تکرار شود. بسته به شرایط زندگی، ماده ممکن است با بیش از یک نر جفت گیری کند. ما می توانیم این وضعیت را به وضوح درک کنیم، به خصوص وقتی توله سگ های دوستانمان را می بینیم که در خیابان زندگی می کنند.

یک گربه به طور متوسط ​​می تواند 4 بچه گربه به دنیا بیاورد و هر بچه گربه ممکن است توسط یک گربه متفاوت باشد. هر مردی می تواند تخمک متفاوتی را بارور کند در حالی که تخمک برای بارداری آزاد می شود.

چرا ماده ها بعد از جفت گیری غلت می زنند؟

پس از جفت گیری، ماده ها شروع به غلتیدن روی زمین، تغییر وضعیت و لیسیدن اندام تناسلی و پشت خود می کنند. اگرچه دلیل دقیق این رفتار دقیقاً مشخص نیست، اما به عنوان پاسخ هورمونی بدن به تخمک گذاری و تلاش برای از بین بردن بوی نر در طول جفت گیری قبلی ارزیابی می شود. گربه‌های ماده ممکن است تقریباً 30 دقیقه پس از جفت‌گیری، شریک متفاوتی اختیار کنند.

گربه نر بعد از جفت گیری چه می کند؟

صحنه را ترک می کند. پس از جفت گیری، نرها ماده ها را ترک می کنند. دلیل این رفتار غریزی این است که نشان دهد در مراقبت از فرزندان آینده کمکی نخواهد کرد. وقتی ماده دوباره آماده جفت گیری شد، نر دوباره به او نزدیک می شود.

3.6/5 - (5 امتیاز)
مهرزاد کوهزاد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *