روند بارداری گربه ها

روند بارداری گربه ها

پت شاپ دناپت: گربه‌های ماده در گرما با تغییرات رفتاری، تغییرات فیزیکی و حالت بیش فعالی خود اولین سیگنال‌هایی را می‌دهند که آماده جفت‌گیری هستند. سپس بسته به شرایط زندگی، یا با گربه های نر که تسلط خود را نشان می دهند و با فراخوان برای جفت گیری تثبیت می شوند، یا با جفتی که به صورت کنترل شده انتخاب شده است، جفت گیری می کنند.

 برای اینکه گربه ها باردار شوند، باید جفت گیری اتفاق بیفتد و در حین جفت گیری آزاد شدن تخم انجام شود. پس از جفت گیری در عرض چند ثانیه، ماده ها بعد از نیم ساعت دوباره آماده جفت گیری می شوند. بارداری در عرض 24 ساعت پس از جفت گیری اتفاق می افتد.

بارداری یک دوره هیجان انگیز و در عین حال بسیار احساسی است که ممکن است رفتار گربه شما متفاوت باشد. به همین منظور اطلاعات مفیدی در مورد بارداری در گربه ها برای شما گردآوری کرده ایم و به متداول ترین سوالات پاسخ داده ایم. برای شما خواندنی دلپذیر آرزو می کنیم.

علائم بارداری در گربه ها چیست؟

علائم بارداری در گربه ها بسته به اینکه در چه مرحله ای از بارداری هستند ممکن است متفاوت باشد. یکی از نشانه های اولیه پایان سیکل های فحلی و تغییر رنگ و حجم نوک سینه ها است. پس از لقاح، نوک سینه ها ممکن است متورم شده و رنگ آنها تیره شود. حدود 3 هفته طول می کشد تا این علامت ظاهر شود.

گربه ها در دوران بارداری ممکن است علائم مشابهی با انسان نشان دهند، “تهوع صبحگاهی” که به عنوان تهوع صبحگاهی شناخته می شود، یک علامت رایج برای انسان و گربه است. آنها ممکن است استفراغ کنند، تنبل شوند و گاهی بیمار به نظر برسند.

هر گربه ای می تواند روند بارداری را به روش خود طی کند. در این فرآیند فردی، بسیاری از گربه ها با پیشرفت بارداری، افزایش قابل توجهی در اشتها را تجربه می کنند، اما در برخی ممکن است عکس این امر رخ دهد. با این حال، پس از ماه اول، بسته به تعداد فرزندان، بزرگ شدن در نواحی ماده رخ می دهد.

 برخلاف تصور رایج، این علامت ممکن است به وضوح در هر گربه ای مشاهده نشود و مشاهده تغییر اندازه کمر بسیار دشوار خواهد بود، به خصوص در کسانی که با اضافه وزن باردار می شوند.

ممکن است در این دوره نه تنها تغییرات فیزیکی بلکه برخی تغییرات رفتاری نیز رخ دهد. دوست شما ممکن است شروع به نشان دادن نگرش های دوستانه تر از حد معمول کند یا همیشه شما را دنبال کند. دوست شما که همیشه با شماست، ممکن است ترجیح دهد از شما دور شود و به دنبال مکانی آرام باشد که در آن احساس امنیت کند. تغییرات رفتاری قابل توجه نباید مشکل ساز باشد، به شرطی که کنترل شود.

چگونه بفهمیم گربه ها باردار هستند؟

 بارداری در گربه ها

علائم بارداری در گربه ها ممکن است متفاوت باشد، برخی از گربه ها تغییرات آشکاری دارند، در حالی که برخی دیگر ممکن است تا مدت کوتاهی قبل از تولد تفاوت های قابل توجهی نشان ندهند. به همین دلیل، معاینات دامپزشکان برای درک باردار بودن گربه ها تعیین کننده است.

در این فرآیند توصیه می شود یک یا دو هفته پس از جفت گیری برای معاینه نزد متخصصان مراجعه کنید، زیرا اجرای برنامه تغذیه ویژه و کامل ترین مراقبت برای سلامت مادر و فرزند بسیار مهم است.

برای درک و تایید بارداری می توان روش های مختلفی را ترجیح داد. در این زمینه می توان تست بارداری را در گربه ها انجام داد. نتایج دقیق را می توان با اندازه گیری سطح هورمون پروژسترون در اوایل روز ششم و با تعیین سطح هورمون ریلکسین بعد از روز بیستم به دست آورد. علاوه بر این، بارداری با سونوگرافی و ارزیابی های رادیولوژیکی قابل درک است.

بارداری گربه ها چقدر طول می کشد؟

بدون شک بیشترین سوال بسیاری از افرادی که گربه دارند و گربه آنها باردار است این است که گربه در چند ماهگی صحیح است؟ سوال است دوره بارداری برای گربه ها معمولا بین 8 تا 9 هفته است. در این فرآیند باید اقدامات لازم برای اطمینان از آرامش، شادی و سلامت دوران بارداری انجام شود. انتخاب هایی که در این دوره باید انجام شود تأثیر تعیین کننده ای بر سلامت زنان و فرزندان دارد.

روانشناسی و رفتار گربه های باردار

بارداری فرآیند بسیار متفاوتی است که باعث تغییرات فیزیکی و روانی در هر موجود زنده ای می شود. در این دوره خاص، رفتارهای گربه باردار نیز ممکن است در مقایسه با دوره های معمولی متفاوت باشد و صاحبان گربه حتی ممکن است فکر کنند که گربه های خود را نمی شناسند. نباید فراموش کرد که دوران بارداری خاص است و گربه های باردار ممکن است در این دوران با غریزه مادری خود پرخاشگرتر، ساکت تر، آرام و محافظ باشند.

روانشناسی گربه باردار

بارداری باید به عنوان یک پروسه طولانی در نظر گرفته شود. مهم است که سعی کنید رفتار گربه ها را از زمانی که گربه وارد گرما می شود، جفت گیری می کند و در نهایت باردار می شود تا زمان تولد درک کنید. گربه های ماده معمولا بیش از یک بار در طول سال، بسته به فصول سال، به گرما می روند.

گربه های ماده در گرما بسیار دوستانه تر و پر سر و صداتر از حد معمول هستند. افرادی که قبلاً در طول فحلی از گربه مراقبت نکرده اند ممکن است دچار وحشت شوند. در حالی که رفتارهای فحلی اغلب به عنوان نشانه ای از یک مشکل یا بیماری در نظر گرفته می شود، اما کاملا طبیعی است.

پس از جفت گیری و باردار شدن گربه، تغییراتی رخ می دهد. رفتار گربه باردار ممکن است از گربه ای به گربه دیگر در این دوره متفاوت باشد. توجه به تغییرات گربه ها در دوران بارداری و نزدیک شدن به نیازهای گربه بسیار مهم است. با نزدیک شدن به تولد، رفتار گربه های باردار به میزان قابل توجهی تغییر می کند.

 در دوران بارداری، برخی از گربه‌ها مهربان‌تر هستند و ممکن است به توجه بیشتری نسبت به معمول نیاز داشته باشند. برخی از گربه ها دقیقا برعکس هستند. روانشناسی گربه باردار نیز می تواند به گونه ای رخ دهد که گربه تهاجمی تر و محافظت کننده تر شود. در چند ماهگی گربه ها درست هستند؟

 اگرچه این سوال که چه زمانی این تغییر به پایان می رسد، جستجوی پاسخ است، اما ممکن است رفتار گربه ها پس از تولد ناگهان تغییر نکند.

آیا گربه باردار عصبانی می شود؟

گربه تابی باردار

روند بارداری گربه ها می تواند متفاوت باشد. به طور خاص، یک گربه ماده می تواند با بیش از یک گربه نر در زمان های مختلف جفت گیری کند و با بچه گربه هایی با پدرهای متفاوت باردار شود. این وضعیت معمولا در گربه هایی که در ابتدای دوره گرما باردار می شوند، زمانی که این روند برای 20-25 روز ادامه دارد، تجربه می شود.

 با این حال، فحلی و جفت گیری مجدد می تواند در طول بارداری در گربه سانان رخ دهد. آیا گربه باردار عصبانی می شود؟ پاسخ به سوال نیز ممکن است بسته به محل زندگی گربه متفاوت باشد. اگر گربه در یک محیط گرم و روشن بماند، اگر ناحیه کمر بیش از حد ماساژ داده شود، ممکن است دوباره گرم شود. وضعیتی به نام سوپرفتاسیون زمانی است که گربه ها در دوران بارداری دوباره باردار می شوند.

انتظار می رود بیشتر این تغییرات در دوران بارداری با تولد به پایان برسد. این انتظار در چند ماه برای گربه ها صادق است؟ این سوال را مطرح می کند. دوره بارداری گربه ها تقریباً 2 ماه است. بارداری در گربه ها می تواند از 64 تا 71 روز طول بکشد. مطالعات نشان می دهد که گربه ها معمولا بین 63 تا 65 روز زایمان می کنند.

مراقبت از گربه ها در دوران بارداری

زنانی که علائم بارداری را نشان می دهند یا انتظار می رود باردار شوند باید بدون تاخیر به کنترل دامپزشکی منتقل شوند. دوره پس از تشکیل جنین، یعنی 12-24 روز بارداری، بسیار مهم است. در این مرحله که جنین زایی نامیده می شود، سیستم عصبی، قلب و ستون فقرات فرزندان تشکیل می شود.

بین جنین و جفت، رگ های خونی ظاهر می شوند، تشکیل کبد، دستگاه گوارش، دستگاه تنفس، اندام ها، اندام های حسی، جمجمه و مثانه آغاز می شود. از روز بیست و چهارم، بچه ماهی ها وارد فاز رشد سریع می شوند. اندام ها ته نشین می شوند، اعصاب رشد می کنند، غدد هورمونی شروع به انجام کار خود می کنند. به همین دلیل نباید این نکته را نادیده گرفت که ماده ها بیشتر از گذشته به مواد غذایی با کیفیت تر نیاز دارند.

انواع غذای توله سگ با انرژی بالا را می توان در تغذیه گربه های باردار ترجیح داد. باید از تغذیه آنها با غذای مرطوب و خشک و نوشیدن آب کافی اطمینان حاصل شود. همچنین افزایش تعداد وعده های غذایی بسته به پیشرفت بارداری توصیه می شود.

دامپزشکان دقیق ترین برنامه تغذیه را مطابق با متغیرهایی مانند سن، وضعیت سلامت عمومی و وزن زن ارائه می دهند. تغذیه مخصوص پریود ماده ها هم برای حفظ سلامتی آنها و هم برای تولد فرزندان سالم بسیار مهم است.

نکته مهم دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد تداوم درمان های داخلی و خارجی انگل است. از آنجایی که انگل های داخلی می توانند از مادر به فرزند منتقل شوند، واکسیناسیون انگل نباید با تایید دامپزشک قطع شود.

با نزدیک شدن به تولد، گربه ها به فضای خصوصی خود نیاز دارند. ایجاد فضایی آرام و آرام که در آن سروصدا به حداقل برسد، مهم است. این فضای در نظر گرفته شده برای آنها به آنها کمک می کند که هم در هنگام تولد و هم بعد از تولد توله ها احساس امنیت کنند.

گربه های باردار ممکن است به مکمل های ویتامین و مواد معدنی اضافی نیاز داشته باشند. لازم است از دامپزشکان اطلاعاتی در مورد اینکه آیا علاوه بر برنامه های تغذیه ای باید حمایت شوند یا خیر، دریافت کنید.

امتیاز دهید
مهرزاد کوهزاد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *