تاریخچه و تکامل گربه ها

تاریخچه و تکامل گربه ها

پت شاپ دناپت: تاریخچه گربه ها نیز می تواند توسط کارشناسان به عنوان فرآیندی که موضوع بحث و جدل است بیان شود. اگرچه بحث هایی وجود دارد مبنی بر اینکه طبقه بندی فعلی گربه ها ممکن است در سال های آینده تغییر کند، اما بررسی گربه هایی با سابقه ریشه ای در یک طبقه بندی خاص و دانستن تاریخچه گربه های خانگی در واقع به روشن شدن بسیاری از اقدامات دوستان پنجه دار ما کمک می کند.

جایگاه گربه ها در تاریخ بسیار قدیمی است. تصور می شود که قدیمی ترین عضو خانواده گربه ها حدود 11 میلیون سال پیش در آسیا به وجود آمد. این عضو با شباهتش به پلنگ های امروزی شناسایی شد. البته لازم به ذکر است که این اطلاعات ممکن است تغییر کند. از آنجایی که مطالعه تاریخچه گربه ها دشوار است،

تاریخچه گربه ها برای سال ها در 3 کلاس مطالعه شده است.

  • پانترا (گربه های خروشان)
  • یوزپلنگ (یوزپلنگ)
  • فلیس (گربه های کوچک)

در مطالعه ای که در اواخر دهه 90 انجام شد، DNA 37 گونه مختلف گربه مورد بررسی قرار گرفت و گربه هایی که امروزه زنده مانده اند با تقسیم آنها به 8 جنس ارزیابی شدند. تصور می شود که تمام 37 گونه مختلف مورد مطالعه از اجدادی که 11 میلیون سال پیش در آسیا زندگی می کردند، تکامل یافته اند.

تاریخچه گربه های خانگی مدرن که امروزه گربه های خانگی نامیده می شوند و با تعامل با انسان ها زندگی می کنند به 3.4 میلیون سال پیش برمی گردد. اگرچه گربه‌ها در این فرآیند با انسان‌ها زندگی می‌کردند، اما سال‌ها اهلی نشدند. تصور می شود اولین گربه اهلی یک گونه گربه وحشی باشد که تقریباً 10000 سال پیش اهلی شده است.

ویژگی های مشترک گربه سانان

تکامل گربه ها

این واقعیت که ویژگی های مشترک گربه ها به یکدیگر نزدیک است، اساس دشواری های طبقه بندی را تشکیل می دهد. گربه ها به عنوان شکارچیان با حواس شنوایی، بینایی و بویایی قوی تکامل یافته اند. ساختارهای جمجمه و اسکلتی گرد هستند و ویژگی های مشابهی دارند.

در تحقیقات انجام شده مشخص شده است که مهمترین وجه تمایز گربه اهلی و وحشی، خز است. این همچنین با مقایسه DNA گربه هایی که تصور می شود در طول تاریخ زندگی می کرده اند، ثابت شده است. یکی دیگر از ویژگی های مشترک گربه ها این است که آنها شکارچیانی بسیار توسعه یافته هستند.

همه گربه ها به شکار به تنهایی و دفاع از خود عادت دارند، به استثنای شیرهای گروهی. علاوه بر این، تصاویر گربه های ماده و نر به جز شیرها مشابه هستند و این واقعیت که نرها مانند بسیاری از گونه های حیوانی کمی بزرگتر از ماده هستند، بارزترین نقطه تبعیض جنسیتی است.

گربه ها 5 انگشت در پای جلویی و 4 انگشت در پای عقب دارند. اکستنشن های یکپارچه پنجه و انگشت دارای پدهایی برای جلوگیری از سر و صدا هستند. همه گربه ها به جز یوزپلنگ ها دارای پنجه های جمع شونده هستند.

تاریخچه گربه خانگی

گربه سانان که سابقه ای در حدود 11 میلیون دارند، در این فرآیند گسترش و تنوع سریعی را تجربه کرده اند. 3 میلیون سال پیش، طیف گسترده ای از گونه های گربه در تمام نقاط جهان به جز قطب شمال، قطب جنوب و استرالیا ظاهر شد. متعاقباً، تغییرات در سطح دریا مهاجرت گربه‌سانان را تسهیل کرد و امکان زیستگاه‌های متنوعی از گربه‌ها را در سراسر جهان فراهم کرد.

اگرچه گربه‌ها و انسان‌ها سال‌ها از نزدیک زندگی می‌کردند، اما تصور می‌شد که اهلی کردن گربه‌ها حدود 4000 سال پیش در مصر اتفاق افتاده است. برخی مطالعات نشان داده اند که شواهد اهلی شدن گربه ها به 10000 سال قبل باز می گردد. با کشف بقایای گربه ای که همراه صاحبش در قبرس دفن شده بود، نظرات در مورد اولین اهلی شدن تغییر کرد.

تصور می شود که دو دلیل اصلی برای اهلی شدن گربه ها وجود دارد. انتخاب گربه ها برای همنشینی و شکار جوندگان و حیوانات موذی از دلایل اصلی اهلی شدن است. ویژگی های اجتماعی گربه های کوچک، جمجمه گرد و چشمان درشت آنها باعث شده است که مردم به طور غریزی آنها را دوست داشته باشند و از آنها مراقبت کنند.

تاریخچه گربه های خانگی مدرن

در نتیجه مطالعات ژنتیکی، مشاهده شده است که گربه‌های مدرن امروزی و گربه‌های وحشی آفریقایی (Felis silvestris lybica) تقریباً DNA یکسانی دارند. گربه وحشی آفریقایی گربه ای است که هنوز هم نسل خود را ادامه می دهد و با ظاهری شبیه به گربه های خانگی توجه ها را به خود جلب می کند. به طور معمول، نسب در نتیجه جفت گیری گونه های مختلف گربه با یکدیگر ادامه نمی یابد. توله های متولد شده در نتیجه جفت گیری شیر و ببر عقیم هستند. با این حال، فرزندانی که در نتیجه جفت‌گیری گربه‌های وحشی آفریقایی و گربه‌های اهلی به دنیا می‌آیند عقیم نیستند و این حتی منجر به تحولاتی شده است که دودمان گربه‌های وحشی را به خطر می‌اندازد.

Felis Catus طبقه بندی پیشنهادی در سال 1758 برای گربه های خانگی است. Felis Catus Domesticus در سال 1777 پیشنهاد شد. در سال 2003، تصمیم گرفته شد که گربه‌های خانگی گونه‌ای متفاوت به نام Felis Catus هستند. در نتیجه تحقیقات، پذیرفته شد که گربه خانگی مدرن Felis Silvestris Catus، زیرگونه گربه وحشی اروپایی FelisSsilvestris است. امروزه IUCN مطالعاتی را مطابق با ارزیابی گربه خانگی به نام Felis Catus انجام می دهد.

امتیاز دهید
مهرزاد کوهزاد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *