آبریزش بینی در گربه ها

عطسه گربه خاکستری

آبریزش بینی در گربه ها ویژه کسانی که می گویند “گربه من آبریزش بینی دارد”

پت شاپ دناپت: اگر گربه شما آبریزش بینی دارد “گربه من آبریزش بینی دارد، آیا او مریض است؟” ممکن است به دلیل این سوال دچار اضطراب شوید. آبریزش بینی در گربه ها می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد، برخی از این دلایل خود به خود ناپدید می شوند، در حالی که برخی دیگر نیاز به درمان دامپزشک دارند. از آنجایی که علل آبریزش بینی در گربه ها می تواند متفاوت باشد، نباید از مشورت دامپزشک برای تشخیص صحیح و فرآیندهای درمانی برای تشخیص غافل شد.

درست مانند انسان، گربه ها نیز ممکن است دچار آبریزش بینی، گرفتگی بینی و عطسه ای شوند که همراه با این علائم است. ترشحات بینی در گربه ها ممکن است یک طرفه یا دو طرفه باشد، همچنین مقدار و رنگ ترشحات بسته به علت زمینه ای ممکن است متفاوت باشد. در این مقاله چرا گربه ها آبریزش بینی دارند؟ شما می توانید اطلاعات دقیق در مورد

علائم آبریزش بینی در گربه

آبریزش بینی ممکن است به تنهایی یا با شکایات مختلف همراه باشد. هنگامی که آبریزش بینی رخ می دهد، می توانیم بگوییم که شکایات دیگری مانند “بینی گربه من نفس می کشد مانند گرفتگی” و “بینی گربه من می دود و عطسه می کند” اغلب با آن مواجه می شویم. علائمی مانند احتقان بینی، عطسه، ترشح از چشم، کاهش اشتها و کاهش وزن ممکن است با ترشح بینی در گربه ها به دلیل کاهش عبور هوا همراه باشد. همانطور که گفته شد باید این علائم را جدی گرفت و علت بروز آنها را مشخص کرد.

علل آبریزش بینی در گربه ها

اگر بگویید “گربه من آبریزش بینی دارد”، به احتمال زیاد بافت های حفره بینی یا سینوس های دوست شما ملتهب و عفونی شده اند. با این حال، اگر این مشکل پایدار شده باشد، می توان به عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی مشکوک شد. مشکوک به عفونت باکتریایی را می توان به عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی که معمولاً توسط ویروس ها ایجاد می شود، اضافه کرد. جدای از عفونت های ساده دستگاه تنفسی فوقانی، این واقعیت که ممکن است مشکلات مختلفی وجود داشته باشد که می تواند باعث آبریزش بینی گربه ها شود را نباید نادیده گرفت.

رینیت: بسیار رایج است که راه های هوایی ملتهب و آبریزش کنند. رینیت می تواند به دلیل عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی، باکتری ها، ویروس ها و به ندرت قارچ ها رخ دهد. آلرژی همچنین می تواند باعث رینیت شود.

تروما: در اثر ضربه به بینی، ترشحات خونی ممکن است از بینی گربه ها خارج شود. اگر عفونت همزمان رخ دهد، رنگ ترشحات ممکن است سبز شود. برای جلوگیری از گسترش عفونت و جلوگیری از آسیب احتمالی باید از دامپزشکان حمایت شود.

سوزش: گربه هایی که در معرض سموم قرار دارند ممکن است دچار سوزش شدید در بینی خود شوند که در نتیجه التهاب و ترشحات ایجاد می شود.

عفونت های باکتریایی: زمانی که ترشحات بینی بدبو، زرد و چسبناک باشد، سوء ظن عفونت باکتریایی مطرح می شود. در چنین شرایطی باید بدون اتلاف وقت با دامپزشکان مشورت کرد. ممکن است پس از معاینات دقیق لازم باشد درمان آنتی بیوتیکی شروع شود.

جدا از علل ترشحات بینی در گربه ها که در بالا ذکر شد، مشخص شده است که موضعی شدن تومور در حفره بینی، ورود اشیاء خارجی به حفره بینی، التهاب ریه و پولیپ بینی نیز ممکن است باعث ترشح بینی در گربه شود.

درمان آبریزش بینی در گربه ها

گربه من آبریزش بینی دارد

گربه هایی که آبریزش بینی دارند باید توسط دامپزشک معاینه شوند و در صورت وجود علائم اضافی باید به پزشکان گزارش شود. علاوه بر معاینات دقیق، آزمایشات تصویربرداری اضافی مانند آزمایش خون، آزمایش سواب یا توموگرافی کامپیوتری ممکن است برای تشخیص دقیق مورد نیاز باشد.

درمان آبریزش بینی در گربه ها با توجه به علت آن برنامه ریزی شده است. به همین دلیل لازم است علت ترشحات بینی مشخص شود. اگر علت ترشحات بینی پولیپ یا خروج اجسام خارجی به داخل حفره بینی باشد، ممکن است عمل جراحی مطرح شود. اگر آبریزش بینی ناشی از عفونت باشد، می توان درمان دارویی را شروع کرد. اگر آبریزش بینی به دلیل مواد آلرژی زا رخ دهد، آبریزش بینی را می توان با شناسایی عامل حساسیت زا و کاهش قرار گرفتن در معرض آلرژن از بین برد.

روند بهبود آبریزش بینی گربه ممکن است بر اساس عاملی که باعث آبریزش بینی می شود متفاوت باشد. هدف اصلی در درمان ترشحات مزمن بینی، از بین بردن علل ترشحات، بهبود کیفیت تنفسی و جلوگیری از عفونت های احتمالی یا از بین بردن عفونت های موجود است. اگر شرایط مسری وجود داشته باشد، در خانواده های چند گربه ای مهم است که اطمینان حاصل شود که گربه بیمار تا زمان تکمیل فرآیند درمان ایزوله می شود.

بینی گربه من آب می زند، چه کار کنم؟

اگر گربه شما آبریزش بینی دارد، توصیه می کنیم بدون وحشت به دامپزشکان مراجعه کنید. متخصصان دلایل آبریزش بینی گربه شما را پیدا کرده و درمان را متناسب با علل آن اعمال می کنند. برای آبریزش بینی، باید قبل از شدید شدن علائم، به دامپزشک مراجعه کنید.

بنابراین، می توانید با انجام اقدامات احتیاطی لازم در دوره اولیه از شکایات اضافی مرتبط با سلامتی جلوگیری کنید. گربه ها می توانند مانند انسان ها بیمار شوند. در این موارد می توان از مکمل های تقویت کننده سیستم ایمنی گربه ها با تایید دامپزشکی استفاده کرد. می توانید مکمل های تقویت کننده سیستم ایمنی گربه را با کلیک کردن اینجا بیابید .

4/5 - (1 امتیاز)
مهرزاد کوهزاد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *