عقیم شدن گربه با فواید و مضرات

عقیم کردن گربه با فواید و مضرات آن

پت شاپ دناپت: وقت آن رسیده است که گربه خود را عقیم کنید. پس می خواهی چیکار کنی؟ آیا عقیم سازی بیش از آنچه فکر می کنید مضر است یا فواید آن؟

وقتی نوبت به عقیم سازی می شود، ممکن است لازم باشد متغیرهای زیادی مانند سن دوست خود و سلامت عمومی را در نظر بگیرید. البته تفاوت جنسیتی نیز وجود دارد. مضرات و فواید عقیم کردن گربه نر و فواید و مضرات عقیم کردن گربه ماده نیز می تواند متفاوت باشد. در این مورد، داشتن دانش کلی در مورد عقیم سازی و ارزیابی مزایا و معایب این تصمیم مهم مهم می شود.

قبل از اینکه به تفصیل در مورد فواید و مضرات احتمالی عقیم سازی در گربه ها بپردازیم، می خواهیم یک نگاه کلی به عقیم سازی ارائه دهیم، بنابراین به طور خلاصه به اصل موضوع می پردازیم. با عملیات عقیم سازی، اندام های تولید مثل گربه های نر و ماده برداشته می شود. برداشتن بیضه از گربه های نر را «اخته کردن» و برداشتن تخمدان ها و رحم از گربه های ماده را «عقیم سازی» می گویند. مشخص است که عملیات عقیم سازی که به منظور کنترل کلی جمعیت حیوانات ولگرد انجام می شود و فواید مختلفی برای سلامتی دارد، ممکن است معایبی نیز داشته باشد.

فواید عقیم کردن گربه ها

  • با عمل عقیم سازی، این امکان برای گربه های ماده وجود دارد که عمر طولانی تر و سالم تری داشته باشند. با این عمل تا حد زیادی می توان از عفونت رحم، کیست تخمدان و سرطان سینه که می تواند 90 درصد گربه های ماده را درگیر کند، پیشگیری کرد. حداکثر سود را می توان با عقیم کردن گربه های ماده پس از تکمیل واکسیناسیون اولیه آنها و در سن 4 تا 5 ماهگی به دست آورد.
  • هنگامی که گربه ها عقیم نمی شوند، به دلیل تغییر تعادل هورمونی، تمایل دارند در هنگام فحلی فرار کنند. این وضعیت اغلب در ماده ها برای یافتن نر و در نرها برای رسیدن به ماده در گرما دیده می شود. چنین وضعیتی به طور قابل توجهی خطرات فرار، آسیب و از دست دادن گربه ها را افزایش می دهد.
  • گربه های عقیم نشده می توانند در حین جفت گیری ناقل بسیاری از بیماری های عفونی شوند. آنها می توانند با گاز گرفتن یکدیگر در حین جفت گیری و آماده سازی برای جفت گیری باعث عفونت شوند. این رفتارهای غریزی که برای برتری نشان داده می شود خطری برای گربه های نر است که نباید نادیده گرفته شوند. چنین خطراتی را می توان با عقیم سازی به حداقل رساند.
  • عقیم سازی برای گربه های نر نیز بسیار مفید است. با این عمل، خطر ابتلا به سرطان بیضه در گربه های نر کاهش می یابد. در عین حال می توان مشکلات ابتلا به بیماری های پروستات را برطرف کرد.
  • گربه های نر نسبت به ماده ها می توانند منطقه ای تر و تهاجمی تر باشند. دلیل اصلی این متمایز بودن در رفتار آنها هورمون تستوسترون است. مشکلات رفتاری مرتبط با هورمون را می توان تحت کنترل قرار داد، زیرا بیضه های مسئول ترشح هورمون تستوسترون در طی عملیات عقیم سازی در گربه ها برداشته می شوند.

مضرات عقیم سازی در گربه ها

گربه کوچولو با مادرش خوابیده

یکی از اولین مسائلی که در مورد مضرات عقیم سازی در گربه ها به ذهن متبادر می شود این است که توانایی تولید مثل و ادامه نسب گربه ها بدون ابتکار آنها از آنها سلب می شود. گربه‌های ماده عقیم‌شده دیگر قادر به باردار شدن نیستند، در حالی که گربه‌های نر پس از کاهش تستوسترون بدنشان نمی‌توانند ماده باردار شوند. اگرچه به عنوان یک آسیب محسوب می شود، اما با توجه به جمعیت گربه هایی که در خیابان ها زندگی می کنند و بدون مراقبت رها می شوند، نمی توان این وضعیت را آسیب تلقی کرد. علاوه بر این، جدا از رشد جمعیت، نادیده گرفتن مزایای سلامتی ارائه شده توسط گربه ها مفید است.

موضوع دیگری که در مورد مضرات عقیم سازی در گربه ها مطرح می شود، افزایش خطر چاقی در گربه ها پس از عقیم سازی است. بله، چنین وضعیتی وجود دارد. مطالعات علمی نشان می دهد که گربه های عقیم شده 3 برابر بیشتر از گربه های غیر عقیم شده احتمال اضافه وزن دارند. دلیل اصلی این وضعیت کاهش نیاز به انرژی، کاهش فعالیت بدنی و افزایش اشتها است. در صورت عدم کنترل وزن، چاقی در گربه ها دیده می شود که با افزایش سن و کاهش متابولیسم می تواند عواقبی مانند دیابت، بیماری های قلبی، ریزش مو و بیماری های مفصلی را به همراه داشته باشد. با این حال، نمی توان تعمیم داد که این سناریو لزوما اتفاق خواهد افتاد.

اگر به گربه های عقیم شده با غذای مخصوص گربه های عقیم شده تغذیه می شود، اگر در بازی ها بیشتر حرکت کنند، افزایش وزن آنها قابل کنترل است. انتخاب غذا در این دوران بسیار مهم است. علاوه بر افزایش وزن هنگامی که گربه های عقیم شده به طور خاص تغذیه نمی شوند، ممکن است بیماری های دستگاه ادراری نیز رخ دهد که می تواند عواقب جدی به خصوص در گربه های نر داشته باشد. در پت شاپ دناپت برای دسترسی به انواع غذاهای مخصوص گربه های عقیم شده می توانید اینجا را کلیک کنید و می توانید اطمینان حاصل کنید که دوست شما پس از فرآیند عقیم سازی نیازهای غذایی خود را به طور متعادل برآورده می کند.

امتیاز دهید
مهرزاد کوهزاد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *