همه چیز درباره گربه های تابی Tabby

گربه های تابی

پت شاپ دناپت: وقتی در مورد گربه‌های تابی صحبت می‌شود، همه به یک گربه متفاوت فکر می‌کنند. برای بسیاری از افراد، نژاد گربه تابی به معنای گربه های ولگرد است. Tabby در واقع یک نژاد گربه نیست، یک نام عمومی است که به پوست گربه هایی که معیارهای خاصی را دارند داده می شود. ویژگی های موی گربه تابی را می توان در همه نژادهای گربه مشاهده کرد. به طور خلاصه، تمام گربه های تابی خانگی می توانند مو راه راه، خالدار یا نواری داشته باشند و به این نوع مو، تابی می گویند.

ویژگی های گربه تابی

از آنجایی که تعریف گربه تابی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، بسیاری از مردم آن را یک نژاد گربه می دانند، اما گربه های تابی گربه هایی هستند که در ویژگی های خود متفاوت هستند. ویژگی های گربه تابی ممکن است برای هر نژاد متفاوت باشد. در حالی که میانگین طول عمر، ویژگی های شخصیتی و نیازهای این گربه ها ممکن است بسته به نژاد متفاوت باشد، مو آنها مشابه است.

اگرچه گربه های تابی با ویژگی های خود منحصر به فرد هستند و همه آنها حیوانات منحصر به فردی هستند، اما لازم است شباهت های کلی مو آنها را بدانید. حتی در گربه سیاه نیز می توان نشانه ای از ساختار موی تابی پیدا کرد. گربه‌های بمبئی که با مو سیاه و چشمان سبزشان مشخص می‌شوند، مو تیغی نیز دارند.

ساختار مو Tabby

موهای کلاسیک، خالدار، ماهی خال مخالی، ساری و موهای خالدار به عنوان برجسته‌ترین دسته‌های ساختار مو تیغی نامیده می‌شوند.

ماهی خال مخالی: گربه ها خطوط نازک و منحنی در کناره های بدن خود دارند. به سمت ناحیه معده، این خطوط ممکن است به نقطه تبدیل شوند. این ساختار مو که به آن ماهی خال مخالی یا استخوان ماهی می گویند، نام خود را از خطوط نازکی گرفته است که در ناحیه پشت به طرفین پایین می روند و ظاهری شبیه به ماهی خال مخالی و استخوان ماهی دارند. در بین الگوهای زبانه ای رایج ترین است.

تابی کلاسیک: گربه های تابی با مو کلاسیک ساختار مویی مانند تخته هدف دارند. این گربه ها طرحی از رنگ های مختلف روی پیشانی خود دارند که شبیه حرف M است. موهایی که خطوط گرد دارند و با دنبال کردن آنها روی بدن گربه ظاهری مارپیچ ایجاد می کنند، مو کلاسیک زبانه ای نامیده می شوند. این گربه ها همچنین ممکن است حلقه های گردی در دم خود داشته باشند. علاوه بر این، تفاوت های رنگی آشکاری بین موهای گربه های تابی وجود دارد که ساختار موی کلاسیکی دارند.

تابی خالدار: گربه هایی با این الگو برجسته ترین نژادهای Ocicat و American Bobtail هستند. به طور کلی با وجود لکه هایی روی مو مشخص می شود که با رنگ تعیین کننده گربه متفاوت است. تصویر گربه خالدار خالدار را می‌توان به صورت مشاهده تصویر معمولی معروف زبانه‌دار ماهی خال‌خالی به صورت تکه‌تکه شده به صورت لکه‌ها بیان کرد. این ساختار مو معمولاً در نژادهای گربه بنگال، Ocicat، Maine Cool، American Bobtail، Serengeti و Savannah دیده می شود.

Variegated Tabby: می توان دید که این ساختار مو بیش از یک رنگ دارد. با بررسی دقیق تر، هر پر دارای یک تغییر رنگ متمایز است. در این ساختار پر، خطوط در دم و پاها متمرکز شده اند. همچنین معمولاً گربه ها گاهی اوقات موهای تیره ای شبیه حرف M روی خطوط صورت، شکم و ستون فقرات خود دارند.

سارمان تابی: گرچه به گربه های نارنجی رنگ سارمان می گویند، اما ساختار موی این گربه ها نیز نوعی ساختار موی تابی است. حدود 70 درصد از این گربه‌ها که به آنها انگور نارنجی یا تابی نارنجی می‌گویند، نر هستند. پشت گربه‌های سارمان معمولاً نارنجی است و دارای خطوطی است که نمونه‌ای از گربه‌های تابی است.

مراقبت از گربه تابی

گربه تابی وارونه

مراقبت از گربه تابی اساساً برای هر نژاد متفاوت است. به همین دلیل باید دانست که کدام نژاد گربه به نام تابی دارای ویژگی های ژنتیکی هستند. در میان نژادهای گربه که در زیر به آنها اشاره می شود، ظاهر مو که به صورت گربه تابی بیان می شود، بسیار رایج است.

نژاد گربه تابی

 • گربه آنگورا
 • باباتیل آمریکایی
 • کرل آمریکایی
 • حبشی
 • سیمی آمریکایی
 • بیرمن
 • موهای کوتاه رنگی
 • مولار مصری
 • موهای کوتاه عجیب و غریب
 • جاوه ای
 • لاپرم
 • مین کون
 • جنگل نروژی
 • اوسیکات
 • مو بلند شرقی
 • گربه ایرانی
 • راگدول
 • رکس
 • اسکاتلندی فولد
 • گربه سیبری
 • سنگاپور
 • سومالی
 • گربه ون

وقتی صحبت از مراقبت از گربه تابی می شود، دانستن اینکه گربه به طور کلی دارای کدام نژاد یا نژاد است، تصمیم گیری در مورد روند مراقبت را آسان تر می کند. با این حال، به طور کلی، آگاهی از مراقبت از گربه برای مراقبت از گربه های تابی کافی خواهد بود.

گربه های تابی چقدر عمر می کنند؟

با بررسی میانگین امید به زندگی برای گربه ها، این پاسخ دقیق تر است. در میان نژادهای گربه تابی، گربه هایی با طول عمر نسبتاً کوتاه تر وجود دارند، زیرا آنها مشکلات سلامت ژنتیکی دارند. طول عمر گربه تابی می تواند بین 14 تا 18 سال و حتی بیشتر باشد اگر به خوبی تغذیه شوند و تحت معاینات منظم دامپزشکی قرار گیرند.

آموزش گربه تابی

اگرچه گربه ها موجودات بسیار باهوشی هستند، اما این چیزی نیست که آنها ترجیح دهند آموزش ببینند. با این حال، می توان برخی حرکات را هم برای محافظت فیزیکی و هم برای افزایش راحتی فضای زندگی تقویت کرد. مهم است که گربه را تنبیه نکنید و سعی کنید در هنگام آموزش یک گربه تابی، عادات خود را با شیوه های تقویت مثبت ایجاد کنید.

گربه های تابی چه چیزی را دوست دارند؟

ویژگی های گربه تابی، مانند بیشتر گربه ها، شامل عشق به خواب، عشق به تمیز شدن و عشق به تنبلی است. گربه ها معمولاً 16 تا 18 ساعت در روز را به خواب یا استراحت به چشمان خود اختصاص می دهند. گربه های تابی نیز موجوداتی هستند که به خانه های خود وابسته اند و به آزادی خود علاقه دارند. اگرچه نمی توان به این سوال که گربه های تابی چه دوست دارند، پاسخ کلی داد، اما باید گربه را مشاهده کرد و سعی کرد خواسته های او را درک کرد. تلاش برای درک نیازهای گربه بسیار مهم است، زیرا درک هر گربه از بازی و عشق متفاوت است. با کلیک بر روی اینجا می توانید اسباب بازی های مخصوص گربه را که برای جلب توجه گربه ها طراحی شده اند، بررسی کنید.

تغذیه گربه تابی

گربه ها طبیعتاً حیواناتی گوشتخوار هستند. به همین دلیل، تمام نژادهای گربه باید با پروتئین حیوانی تغذیه شوند. اگرچه غذاهای مخصوص گربه برای نیازهای ژنتیکی برخی از نژادهای گربه وجود دارد، اما هیچ غذایی به عنوان غذای گربه تابی ارائه نمی شود. مانند هر گربه، حتی هر موجود زنده، گربه تابی باید در وزن ایده آل خود باشد. به همین دلیل تغذیه آن باید مطابق با وزن ایده آل باشد. محاسبه وزن ایده آل گربه تابی باید توسط دامپزشک انجام شود. دلیل اصلی این واقعیت این است که گربه های تابی در هر نژادی می توانند وجود داشته باشند. به همین دلیل باید محاسبه وزن ایده آل برای گربه تابی با توجه به نژاد انجام شود و دقیق ترین برنامه ریزی تغذیه برای گربه با رعایت وزن محاسبه شود. انتخاب غذای گربه باید با توجه به سن، نژاد و سلامت عمومی گربه انجام شود. اگر مشکل سلامتی خاصی وجود نداشته باشد، توله با انتخاب بین غذای گربه بالغ و پیر می توان گربه را با توجه به سنش تغذیه کرد. برای مراحل مختلف زندگی ارائه می شودبرای بررسی انواع غذای گربه و انتخاب مناسب ترین غذا برای گربه خود می توانید اینجا کلیک کنید.

جفت گیری گربه تابی

گربه های تابی می توانند با گربه هایی از نژاد خود جفت گیری کنند. البته قبل از جفت گیری باید نژادهایی که برای جفت گیری با یکدیگر مناسب تشخیص داده نمی شوند بررسی شوند و تصمیم جفت گیری در راستای این اطلاعات اتخاذ شود. دوره بارداری گربه های تابی تقریباً 64 تا 67 روز است. مهم است که گربه های جفت گیری در بزرگسالی باشند تا بارداری و زایمان به خوبی پیش برود و فرزندان سالم باشند. برای نژادهای گربه کوچک مانند سنگاپور، رسیدن به بلوغ ممکن است تا 2 سال طول بکشد. به همین دلیل لازم است زمان جفت گیری گربه تابی به درستی تعیین شود.

گربه های تابی موجودات دوست داشتنی هستند که با ویژگی های خود جلب توجه می کنند و به طور کلی به بازیگوشی خود معروف هستند که اغلب در محیط خود با آن مواجه می شویم. برای گذراندن یک زندگی خوشایند با آنها، مهم است که آنها را از نزدیک بشناسید و سعی کنید خواسته های آنها را درک کنید.

امتیاز دهید
مهرزاد کوهزاد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *