اختلالات رایج خوردن در گربه ها و راه حل های موثر

اختلالات رایج خوردن در گربه ها و راه حل های موثر

پت شاپ دناپت: افرادی که زندگی خود را با گربه ها به اشتراک می گذارند ممکن است گاهی نگران این باشند که “گربه من غذا نمی خورد”، “گربه من خیلی سریع غذا می خورد”، “گربه من زیاد غذا می خورد”.

در نتیجه این نگرانی‌ها، سوء ظن به اختلال خوردن ناگزیر می‌تواند ذهن‌ها را آزار دهد. با این حال، هر گربه ای متفاوت است و برای اینکه بتوانیم بگوییم گربه ها دارای اختلال خوردن هستند، یک مشاهده خوب و همچنین تشخیص توسط دامپزشک ضروری است.

برای درک اختلال خوردن در گربه ها، رژیم غذایی آنها باید با نظم خاصی باشد و به دقت تحت نظارت باشد. در صورت بروز علائم اختلال خوردن که ممکن است در نتیجه مشکلات سلامتی یا مشکلات رفتاری رخ دهد، نباید بدون اتلاف وقت با دامپزشک مشورت کرد.

شایع ترین اختلالات غذایی در گربه ها را می توان پرخوری، کم غذا خوردن، مصرف مواد غیر غذایی به نام پیکا و سریع غذا خوردن نام برد. در این مقاله می توانید شایع ترین اختلالات غذایی در گربه ها و پیشنهاداتی را که می تواند راه حلی برای این اختلالات غذایی باشد را بیابید.

پرخوری

اختلالات رایج خوردن در گربه

پرخوری که به آن “بیش از حد خوردن” یا پلی فاژی نیز گفته می شود، یکی از شایع ترین اختلالات غذایی در گربه ها است. مانند هر رفتار افراطی دیگری، پرخوری گربه ها خطر بزرگی برای سلامتی آنها به همراه دارد.

گربه ها موجوداتی نیستند که دوست داشته باشند فرصت های غذایی را که برایشان پیش می آید رد کنند، از این منظر، تغذیه بیش از حد آنها را می توان طبیعی دانست. در این مرحله، مهم این است که به سرچشمه پرخوری آنها برویم و تداوم آن را بسنجیم.

علل اولیه پلی فاژی می تواند رفتاری یا روانی باشد. گربه‌ها می‌توانند برای کاهش استرس، ارضای حس چشایی یا لذت خوردن غذا بخورند، اما می‌توانند این رفتار را به دلایل مختلفی مانند افزایش متابولیسم، افزایش سطح تیروئید و مشکلات گوارشی نشان دهند.

به همین دلیل، اگر مشکل پرخوری دائمی شده است، اگر گربه ها به طور مداوم در تعقیب افراد خود در زمان تمام شدن غذا هستند، اگر نگرش رقابتی برای غذای سایر حیوانات خانگی در خانه نشان می دهند، ممکن است لازم باشد با کارشناسان مشورت کنید اگر گربه ای مبتلا به اختلال پرخوری دارید، باید در راستای علت این مشکل اقدام کنید.

اگر دلیل پزشکی وجود دارد، باید اطمینان حاصل کنید که او تحت حمایت پزشکی قرار می گیرد و اگر این مشکل به دلیل شکم پرستی تجربه شده است، باید مراقب باشید که از مقدار روزانه بیشتر نشود.

پرخوری می تواند باعث چاقی شود، به خصوص در گربه هایی با تحرک محدود یا در گربه های مسن. چاقی وضعیتی است که هم کیفیت زندگی را کاهش می دهد و هم متاسفانه می تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی شود.

کم خوردن

اگر گربه شما حتی به خوشمزه ترین غذایی که ارائه می دهید نگاه نمی کند، به طور کلی ضعیف است، مشکلاتی مانند اسهال و استفراغ دارد و ضعیف تر می شود، توجه کنید.

دوست کوچک شما ممکن است اختلال خوردن داشته باشد. هنگامی که گربه ها به اندازه کافی تغذیه نمی شوند، برای تداوم انرژی، ذخایر چربی خود را تخلیه می کنند.

برای اینکه چربی ذخیره شده به عنوان سوخت مورد استفاده قرار گیرد، ابتدا باید توسط کبد پردازش شود و پروتئین کافی برای این فرآیند مصرف شود.

گربه هایی که اشتهای خود را از دست می دهند و غذا نمی خورند ممکن است دچار نارسایی کبدی شوند. از دست دادن اشتها در گربه ها می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد.

آنها ممکن است از غذای خود خسته شده باشند، ممکن است استرس یا اضطراب را تجربه کنند، یا ممکن است مشکلات سلامتی داشته باشند که منجر به کاهش شدید اشتهای آنها شود.

به همین دلیل، زمانی که تغییر در عادات غذایی مشاهده شد، باید با دامپزشکان متخصص مشورت شود. کم خوردن می تواند باعث ایجاد اختلالات جدی در میان مدت و بلند مدت شود، حتی اگر در ابتدا نباشد.

سندرم پیکا

سندروم پیکا که یکی از جالب‌ترین و خطرناک‌ترین اختلالات خوردن است را می‌توان به عنوان یک میل رفتاری برای خوردن موادی تعریف کرد که در شرایط عادی نباید خورده شوند و ویژگی تغذیه‌ای ندارند.

گربه های مبتلا به سندرم پیکا ممکن است چیزهایی مانند پارچه، مقوا، پلاستیک و پنبه بخورند. این اختلال خوردن که بیشتر در گربه های جوان دیده می شود، کاملا خطرناک است. می تواند باعث مشکلات گوارشی، خفگی و مسمومیت شود.

سندرم پیکا می تواند به دلایل مختلفی مانند استعداد ژنتیکی، بی حوصلگی، استرس، از شیر گرفتن زودهنگام، بیماری های مزمن، کمبودهای تغذیه ای رخ دهد.

وضعیت سلامت عمومی گربه هایی که مشکلات مشابه دارند باید بررسی شود و مواد مضری وجود نداشته باشد که آنها بتوانند در محل زندگی خود بخورند.

سریع غذا خوردن

یکی از شایع ترین اختلالات غذایی در گربه ها فست فود است. در نگاه اول، این اختلال خوردن که احساس اشتهای بسیار ایجاد می کند و گاهی به لبخند منجر می شود، می تواند باعث ایجاد اختلالات معده و گوارشی شود.

گربه هایی که خیلی سریع غذا می خورند نیز ممکن است با خوردن بیش از حد همزمان مشکل داشته باشند. به همین دلیل است که گربه های سریع خوار نیاز به توجه دارند.

هنگام غذا خوردن سریع، نجویدن کامل غذا و بلعیدن مستقیم آن می تواند باعث مشکلات معده و گوارشی شود. همچنین ممکن است با برخی از تفاوت های رفتاری همراه با مشکل تند غذا خوردن مواجه شوید که می تواند منجر به مشکلات سلامتی شود.

به عنوان مثال، گربه هایی که خیلی سریع غذا می خورند ممکن است از غذای خود بیش از حد محافظت کنند، در طول مداخلات در غذای خود پرخاشگر شوند و ممکن است با حیوانات خانگی دیگری که با آنها در خانه مشترک هستند مشکل داشته باشند. گاهی اوقات، منشأ این مشکل ممکن است درگیری غذایی با خواهر و برادرشان در دوران کودکی باشد.

احساس رقابتی که در بزرگسالی آشکار می شود حتی اگر آنها برای محافظت از غذای خود با حیوان خانگی خود زندگی نکنند، ممکن است رخ دهد.

راه ایده آل برای مقابله با مشکل مشابه ممکن است کاهش وعده های غذایی یا حتی خوردن غذای کامل باشد.

گربه‌هایی که با حیوانات خانگی دیگر زندگی می‌کنند باید محل غذا خوردنشان از دیگران جدا باشد و هنگام غذا خوردن احساس امنیت کنند.

امتیاز دهید
مهرزاد کوهزاد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *