علائم آنفولانزا-تب و روش های درمان در گربه ها

علائم آنفولانزا-تب و روش های درمان در گربه ها

پت شاپ دناپت: با شروع سرماخوردگی، ابتلا به بیماری ها افزایش می یابد. علاوه بر این، این وضعیت نه تنها مختص ما است، بلکه حیوانات خانگی ما نیز ممکن است بیمار شوند. در چنین شرایطی، خواندن صحیح علائم آنفولانزا و سرماخوردگی در گربه ها برای اعمال درمان های مناسب و مبارزه با بیماری هایی که می توانند عواقب جدی داشته باشند، ضروری است. در این مقاله می توانید اطلاعات دقیقی در مورد آنفولانزا و سرماخوردگی در گربه ها پیدا کنید.

اول از همه، می خواهیم اطلاعات مهمی در مورد آنفولانزا و سرماخوردگی در گربه ها به اشتراک بگذاریم. اگرچه اطلاعات زیادی در مورد آنفولانزای گربه در اینترنت وجود دارد، آنفولانزای آنطور که ما می دانیم در گربه ها دیده نمی شود. از آنجایی که آنفولانزای گربه، به نام “آنفولانزای گربه”، علائمی شبیه آنفولانزا ایجاد می کند، چنین آلودگی اطلاعاتی وجود دارد. وقتی صحبت از آنفولانزا در گربه ها به میان می آید، باید آنفلوانزای گربه را درک کرد، و بنابراین، ادامه مقاله ما با ارائه جزئیات در مورد آنفولانزای گربه، رویکرد صحیح تری خواهد بود.

آنفولانزای گربه چیست؟

آنفولانزای گربه معمولاً توسط یکی از دو نوع ویروس یا گاهی اوقات توسط باکتری های خاص ایجاد می شود. فقدان داروهای ضد ویروسی موثر در استفاده رایج در برابر آنفولانزای گربه، اهمیت پیشگیری از این بیماری و انجام صحیح فرآیند درمان را افزایش می‌دهد. آنفولانزای اعتباری از بسیاری جهات شبیه سرماخوردگی است و می تواند باعث آبریزش بینی و چشم یا گلو درد شود و می تواند عواقب بسیار جدی به خصوص در بچه گربه ها، گربه های مسن و گربه های مبتلا به بیماری های مزمن داشته باشد.

چه چیزی باعث آنفولانزای گربه می شود؟

معایه گربه توسط دکتر

ویروس ها شایع ترین علت عفونت های تنفسی در گربه ها هستند. تأثیر ویروس ها بر میزان ابتلا به آنفولانزای گربه می تواند به 80 تا 90 درصد برسد. با این حال، این احتمال که باکتری ها می توانند باعث آنفولانزای گربه شوند را نباید نادیده گرفت. از آنجایی که آنفولانزای گربه بسیار مسری است، بروز آن به ویژه در گربه هایی که در خیابان و پناهگاه زندگی می کنند افزایش می یابد. مشخص است که اگر بیش از یک گربه در یک خانه وجود داشته باشد، خطر آنفولانزای گربه افزایش می یابد. از دیگر عوامل خطر این بیماری می توان به عدم واکسیناسیون، سن، استرس، زایمان، زندگی در خارج از خانه و سلامت عمومی اشاره کرد.

ویروس هرپس گربه، کالیسی ویروس گربه، کلامیدیا، بوردتالا و آنفولانزای گربه می تواند با عفونت های ناشی از قارچ ها رخ دهد. ویروس هایی که باعث آنفولانزای گربه می شوند در بزاق، ترشحات چشم و بینی یافت می شوند. این ویروس ها در تماس گربه ها با یکدیگر یا از طریق ترشحات بدن که در نتیجه اعمالی مانند عطسه خارج می شوند، به راحتی پخش می شوند. در عین حال استفاده متداول از ظروف آب و غذا گربه نیز در شیوع این بیماری موثر است. عامل انسانی را نیز باید در نظر گرفت. افرادی که عاشق یک گربه آلوده هستند و گربه دیگری را لمس می کنند نیز ممکن است به آنفولانزای گربه مبتلا شوند.

علائم آنفولانزای گربه چیست؟

آنفولانزای گربه، که به آن “بیماری تنفسی گربه ها” نیز می گویند، یعنی عفونت دستگاه تنفسی در گربه ها، همانطور که ذکر شد می تواند باعث ایجاد شکایاتی شبیه آنفولانزا در انسان شود. اگرچه علائم بسته به علت عفونت و ناحیه دستگاه تنفسی متفاوت است، علائم آنفولانزای گربه به طور کلی عطسه، احتقان، آبریزش بینی، سرفه، ترشح چشم، آبریزش آب دهان، تب، از دست دادن اشتها یا کاهش اشتها، زخم بینی یا دهان است. گرفتگی صدا و غیره به عنوان علائم طبقه بندی می شود.

تشخیص و درمان آنفولانزای گربه

دوستان ما که علائم آنفولانزا دارند باید به دامپزشکان منتقل شوند. تشخیص بیماری ممکن است با انجام معاینات عمومی، آزمایش خون اضافی و کشت ترشح امکان پذیر باشد. درمان بیماری نیز ممکن است بسته به عوامل ایجاد کننده و وضعیت سلامت عمومی گربه ها متفاوت باشد.

از آنجایی که هیچ داروی ضد ویروسی موثری برای آنفولانزای گربه وجود ندارد، هیچ روش قطعی برای درمان آنفولانزای ناشی از ویروس گربه وجود ندارد. اگر ناشی از باکتری باشد، می توان درمان آنتی بیوتیکی را شروع کرد. علاوه بر مصرف دارو، ایزوله، استراحت و حمایت تغذیه ای نیز باید در محدوده درمان ارائه شود.

چه چیزی برای آنفولانزای گربه مفید است؟

گربه مریض اعصبانی

 

اگر آنفولانزای گربه پیشرفت کند، می تواند با شکایت هایی که ایجاد می کند باعث بی اشتهایی در دوستان ما شود و همچنین باعث می شود آنها کمتر از حد معمول آب بنوشند. بنابراین برای جلوگیری از کم آبی باید اطمینان حاصل شود که تا حد امکان آب بنوشند.

اگر به دلیل کاهش حس بویایی و تنبلی تمایل چندانی به مصرف غذای خشک ندارند، انتخاب غذای مرطوب در رژیم غذایی خود انتخاب بهتری است. مراقبت در منزل یکی از مهمترین جنبه های فرآیند درمان است. باید فضای گرمی برای آنها ایجاد شود که هم بتوانند استراحت کنند و هم استراحت کنند، در صورت مشاهده ترشحات بینی و چشم آنها باید با یک پارچه گرم مرطوب پاک شوند، از استرس آنها جلوگیری شود و در صورت توصیه. توسط دامپزشکان، باید دوز مناسب به موقع به آنها داده شود.

هر گربه می تواند با شدت های متفاوت بر این بیماری غلبه کند. به برخی از گربه‌ها می‌توان مکمل‌های ویتامین، قطره‌های چشمی آنتی‌بیوتیک، ضد عفونی‌کننده خوراکی برای زخم‌های دهان، محلول‌های داخل بینی و قطره‌ها داد. اگر مشکل اشتها به حد جدی رسیده باشد، در نتیجه ارزیابی دامپزشکان می توان مکمل های معدنی و مایعات را از طریق وریدی تهیه کرد. در اینجا می توانید ویتامین ها و مکمل هایی را که به سلامت گربه ها کمک می کنند بیابید.

آیا می توان از آنفولانزای گربه جلوگیری کرد؟

آنفولانزا یک بیماری است که می تواند در حیوانات خانگی ما و همچنین در انسان شدید باشد. در شرایط مختلف مانند نوزادی، کهولت سن و یا وجود بیماری های مزمن، مشکلات ناشی از این بیماری جدی می شود. بنابراین، پیشگیری موثرترین راه برای از بین بردن نکات منفی روند درمان است.

معاینات منظم دامپزشکی حیوان خانگی شما نباید قطع شود. مهمترین عامل در پیشگیری از عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی سیستم ایمنی سالم است. به همین دلیل، معاینات منظم دامپزشکی مهم ترین نیاز برای پایش وضعیت عمومی سلامت، تشخیص زودهنگام و درمان بیماری ها است.

به منظور جلوگیری از خطرات ناشی از بسیاری از بیماری های خطرناک، از جمله آنفولانزای گربه، الزامات برنامه واکسیناسیون گربه باید رعایت شود. حتی اگر واکسن‌ها برای جلوگیری از عفونت کافی نباشند، امکان کاهش شکایاتی را که ایجاد می‌کنند، می‌سازند.

تقویت سیستم ایمنی برای حفظ سلامت عمومی مهم است. استفاده از مکمل های ویتامین و مواد معدنی توصیه شده توسط دامپزشکان، علاوه بر غذاهای خشک با کیفیت و غذاهای مرطوب متعادل، تضمین می کند که دوستان دوست داشتنی ما زندگی طولانی تر و سالم تری داشته باشند.

گربه ها باید تا حد امکان از استرس دوری کنند. باید سعی شود عواملی که هم استرس جسمی و هم روانی ایجاد می کند مانند جابجایی، تغییر خانه، دوری از اعضای خانواده به حداقل برسد.

یکی از موثرترین راه ها برای کاهش خطر ابتلا به عفونت، کاهش خطر ابتلا است. توصیه می شود گربه هایی که عادت به زندگی در خانه دارند نباید به بیرون برده شوند. تماس با گربه ها و سگ های مختلف هنگام بیرون رفتن می تواند آنها را در برابر عفونت آسیب پذیر کند.

امتیاز دهید
مهدی آقا زیارتی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *