تمیز کردن اسکراب مقعد در گربه ها و سگ ها چیست و چگونه باید انجام شود؟

تمیز کردن اسکراب مقعد در گربه ها و سگ ها چیست و چگونه باید انجام شود؟

پت شاپ دناپت: مراقبت از گربه و سگ را نباید فقط به کوتاه کردن ناخن، شانه کردن مو و تمیز کردن گوش خلاصه کرد. انجام منظم مراقبت از کیسه مقعدی در سگ ها و گربه ها و کمک گرفتن از دامپزشکان در صورت لزوم بسیار مهم است. اگر کیسه های مقعدی در دو طرف دهانه مقعد حیوانات خانگی مسدود شود، دوستان ما باید با ناراحتی بزرگی روبرو شوند. هنگامی که مراقبت از آنها نادیده گرفته شود، التهاب کیسه مقعد و مشکلات مختلف در سگ ها و گربه ها رخ می دهد. در این مقاله در مورد تمیز کردن کیسه مقعدی در گربه ها و سگ ها صحبت می کنیم اما ابتدا می خواهیم اطلاعاتی در مورد کیسه مقعدی بدهیم.

کیسه مقعدی چیست؟

غدد واقع در دو طرف مقعد گربه ها و سگ ها که در ساعت 4 تا 8 قرار دارند و از قسمت آخر مقعد به سمت ابتدای مقعد باز می شوند و از آخرین قسمت راست روده به سمت خارج باز می شوند کیسه مقعدی نامیده می شوند. کیسه مقعدی حاوی مایعی چسبناک، لغزنده و بدبو است که اجابت مزاج را تسهیل می کند. هنگامی که کیسه های مقعدی به طور طبیعی کار می کنند، فرآیندهایی مانند مراقبت از کیسه مقعدی در سگ یا مراقبت از کیسه مقعدی در گربه ممکن است به ذهن خطور نکند. حتی وجود این غدد را برای بسیاری از دوستداران حیوانات نمی دانند مگر اینکه مشکلی وجود داشته باشد. اگرچه آناتومی کیسه مقعدی در گربه ها و سگ ها یکسان است، اما می توان گفت که بیماری های کیسه مقعدی به ویژه التهاب کیسه مقعدی در سگ ها شایع تر است.

مشکلات کیسه مقعد در سگ ها و گربه ها

تحقیقات علمی نشان می دهد که تقریباً 12 درصد از سگ ها به بیماری کیسه مقعدی مبتلا هستند. اگرچه بیماری کیسه مقعدی در گربه ها کمتر از سگ ها شایع است، اما ممکن است رخ دهد. تشخیص اینکه چرا برخی از حیوانات خانگی دچار مشکل کیسه مقعدی هستند و برخی دیگر اینگونه نیستند، همیشه آسان نیست. با این حال، اضافه وزن به عنوان یک عامل خطر مهم در این مرحله در نظر گرفته می شود. به طور مشابه، مشکلات غدد مقعدی در حیوانات خانگی با مدفوع نرم مزمن افزایش می یابد. تصور می‌شود که برخی از حیوانات خانگی مجاری بسیار باریکی دارند که به غدد اجازه تخلیه می‌دهد و در نتیجه از خروج ترشحات از کیسه مقعدی جلوگیری می‌کند.

مراقبت از اسکراب مقعد در سگ ها

گوشی پزشکی گاز گرفتن سگ

به منظور پیشگیری از بیماری های کیسه مقعدی مانند التهاب کیسه مقعد در سگ، عفونت کیسه مقعدی در سگ و فیستول کیسه مقعدی در سگ نباید از مراقبت از کیسه مقعد در سگ غافل شد. در این زمینه، خالی کردن کیسه ها در فواصل زمانی معین بسیار مهم است. برخی از سگ ها می توانند به طور خودکار مایع داخل کیسه ها را به تنهایی تخلیه کنند. با این حال، به دلایلی، کیسه ها خود خالی نمی شوند، کیسه ها پر و/یا مسدود هستند که می تواند مشکلات مختلفی ایجاد کند. اگر سگ‌ها روی مقعد نشسته‌اند و روی زمین حرکات سورتمه انجام می‌دهند، مکررا نواحی مقعد را لیس می‌زنند و حتی گاز می‌گیرند، اگر قرمزی و تورم در آن ناحیه رخ داده است، اگر در توالت رفتن مشکل دارند و بوی بدی شبیه بوی ماهی شنیده می‌شود. ، تمیز کردن کیسه مقعد و درمان باید در سگ انجام شود. در حین برنامه ریزی درمان، نوع بیماری کیسه مقعدی در سگ ها و سلامت عمومی سگ می تواند تعیین کننده باشد. به همین دلیل ابتدا باید با دامپزشکان مشورت کرد.

تمیز کردن پوست سر مقعد در سگ ها

هنگامی که کیسه مقعدی به طور منظم در سگ ها تمیز می شود، می توان از مشکلات سلامتی که نیاز به درمان دارند جلوگیری کرد. اگرچه ممکن است از سگی به سگ دیگر متفاوت باشد، اما توصیه می شود این کار را ماهی یک بار انجام دهید. تمیز کردن کیسه مقعدی در سگ ها به صورت زیر انجام می شود:

  • در زمانی که انرژی دور ریخته می شود، آب گرم، پنبه و دستکش همراه خود داشته باشید.
  • دستکش ها را بپوشید و دم را بالا بیاورید.
  • به طور همزمان کیسه هایی را که بین ساعت 4 تا 8 در قسمت های پایینی ناحیه مقعد قرار دارند با استفاده از انگشت شست و اشاره فشار دهید. اگر فشار زیادی وارد کنید، می توانید به کیسه ها آسیب بزنید. سپس می توانید مایع آزاد شده را پاک کنید.

بسته به پر بودن کیسه های مقعدی، ترشحات ممکن است در حین عمل فشار دادن فوران کنند، باید مراقب باشید. اگر با وجود فشار اندازه گیری شده ای که وارد می کنید، ترشحی خارج نشد، نباید آن را وادار کنید و برای انجام این عمل باید با دامپزشک مشورت کنید.

مراقبت از اسکراب مقعد در گربه ها

زنی که عاشق گربه مو بلند است

همانطور که قبلا اشاره کردیم، خطر ابتلا به بیماری کیسه مقعدی در گربه ها کمتر از سگ ها است، اما دور از ذهن نیست. به همین دلیل اگر گربه ای دارید که در اجابت مزاج مشکل دارد، کوچکتر از حد معمول و تکه تکه مدفوع می کند، اطراف مقعد تغییر رنگ می دهد، ناحیه مقعد را مکرر می لیسد، در ناحیه مقعد می نشیند و مانند سگ ها حرکات سورتمه می کند، خون دارد. در مدفوع خود دارد و در ترشحاتش بوی بسیار بدی دارد، ابتدا باید با دامپزشک مشورت کنید. اگر کیسه های مقعدی در گربه ها خود به خود تخلیه نمی شوند، وجود شرایطی که بر عملکرد این غدد تأثیر می گذارد باید در نظر گرفته شود. بیماری کیسه مقعدی در گربه ها معمولاً با التهابی شروع می شود که می تواند منجر به عفونت شود و در این فرآیند باید درمان آنتی بیوتیکی آغاز شود. به عبارت دیگر وقت آن است که با دامپزشکان مشورت کنید!

تمیز کردن اسکراب مقعد در گربه ها

در طول تمیز کردن کیسه مقعدی در گربه ها، می توان همان مراحل را مانند سگ ها دنبال کرد. دستکش های جراحی، آب گرم و پنبه باید تهیه شود و بعد از آرام کردن گربه ها باید با بلند کردن دم آنها به آن منطقه دسترسی داشت. فشار کنترل شده باید روی کیسه ها اعمال شود و مایع حاصل باید پاک شود.

ممکن است همیشه پس از فشار وارد شده به کیسه ها، مایع خارج نشود. در این صورت الزاماً الزامی نیست و با دامپزشکان مشورت نکنید. دامپزشکان می توانند بیماری کیسه مقعدی را در گربه ها پس از معاینات دقیق تشخیص دهند و موثرترین درمان را با روش هایی که به طور خاص برای گربه برنامه ریزی شده است، آغاز کنند.

4/5 - (1 امتیاز)
مهرزاد کوهزاد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *