علل، روش های درمانی و داروهای یبوست در گربه ها

علل، روش های درمانی و داروهای یبوست در گربه ها

پت شاپ دناپت: یبوست در گربه ها می تواند یک مشکل بسیار رایج باشد. از آنجایی که علائم یبوست در گربه ها می تواند بسته به شدت مشکل و عوامل خاص گربه متفاوت باشد، مهم است که به دقت نظارت شود که آیا علائم یبوست در گربه ها و علائم اضافی همراه با یبوست در گربه ها وجود دارد یا خیر. اگرچه یبوست در گربه ها اغلب به عنوان مشکلی توصیف می شود که به راحتی می توان بر آن غلبه کرد، اما می تواند به دلایلی نیز رخ دهد که نیاز به مشورت با دامپزشک دارد. در این مقاله در مورد علل یبوست در گربه ها و علائم یبوست در گربه ها و “یبوست در گربه ها چگونه است؟” پاسخ سوال را به اشتراک خواهیم گذاشت.

درباره یبوست در گربه ها

یبوست در گربه ها مشکلی است که با تجمع غیر طبیعی مدفوع در روده بزرگ مشخص می شود و در نتیجه حرکات روده با مشکل مواجه می شود. هنگامی که مدفوع اضافی در روده بزرگ جمع می شود، مدفوع خشک می شود و با جذب آب در این اندام به طور فزاینده ای سفت می شود. سفت شدن مدفوع در روده بزرگ نیز می تواند منجر به شکایات مختلفی مانند یبوست، مشکل در اجابت مزاج، ناتوانی در اجابت مزاج، مقدار کمی خون در مدفوع و درد شکم شود.

علل یبوست در گربه ها

“چرا گربه ها یبوست می گیرند؟” این یکی از سوالات مهمی است که ذهن صاحبان گربه را به خود مشغول می کند. اگر گربه یبوست دارد، مهم است که دلیل خاص گربه را مشخص کنید، زیرا ممکن است دلایل مختلفی برای این مشکل وجود داشته باشد.

 • کم آبی بدن، به ویژه در گربه های مسن، در نتیجه بیماری های کلیوی،
 • عدم درج فیبر کافی در وعده های غذایی یا مصرف بیش از حد فیبر،
 • شیوه زندگی کم تحرک،
 • مصرف ناکافی آب
 • بلعیدن بیش از حد مو و حذف نکردن موها به طور طبیعی از بدن،
 • اجتناب از اجابت مزاج به دلیل کثیف بودن بستر گربه،
 • قرار گرفتن در معرض استرس روانی
 • اجسام خارجی باعث ایجاد انسداد در دستگاه گوارش و
 • از آنجایی که گربه ها ممکن است به دلایل مختلف مانند تومورهای نزدیک ناحیه لگن دچار یبوست شوند، در صورت مشاهده این مشکل نباید از معاینه دامپزشک غافل شد.

توجه! منبع مشکل یبوست در گربه ها ممکن است ناراحتی به نام مگاکولون باشد. در این حالت که با یبوست شدید مشخص می شود، ممکن است بزرگ شدن روده بزرگ یا ضعیف شدن عضلات روده بزرگ وجود داشته باشد. مگاکولون می تواند به دنبال یبوست طولانی مدت یا از بدو تولد رخ دهد.

علائم یبوست در گربه ها

گربه خاکستری که روی توالت نشسته است

برای افرادی که قبلاً با گربه ها زندگی نکرده اند و بچه گربه جدیدی را به فرزندی قبول کرده اند، توجه به علائم یبوست در بچه گربه ها بسیار مهم است. یبوست می تواند علائم خاصی را در بچه گربه ها و همچنین در گربه های بالغ و مسن ایجاد کند.

سفت شدن مدفوع

مدفوع سالم به رنگ قهوه ای تیره است و نه خیلی سفت و نه خیلی نرم است. اگر مشکل ساختاری در مدفوع گربه وجود نداشته باشد، مدفوع به ماسه می چسبد. گربه های یبوست ممکن است در قطعات کوچک مدفوع کنند و ممکن است به شن نچسبند زیرا مدفوع آنها خشک و کم آب است. علاوه بر این، از آنجایی که گربه های یبوست در اجابت مزاج مشکل دارند، می توان مدفوع خشک را در خارج از توالت مشاهده کرد. گربه در اجابت مزاج مشکل دارد و سعی می کند قبل از اجابت مزاج از توالت خارج شود و در آن زمان ممکن است مدفوع خشک از توالت بیفتد.

گریه کردن یا اجتناب از مدفوع

گربه هایی که یبوست دارند ممکن است وقتی در توالت هستند صداهای گریه ایجاد کنند، زیرا در توالت رفتن مشکل دارند، ممکن است به طور مکرر به توالت مراجعه کنند و نتیجه ای نگیرند و بسته به دردشان کاملاً از رفتن به توالت اجتناب کنند. در برخی موارد ممکن است نگرش کلی نسبت به توالت خود داشته باشند. در مواجهه با این علائم که در اثر مشکلات مجاری ادراری نیز قابل مشاهده است، مشورت با دامپزشکان مفید است.

علائمی مانند یبوست و ضعف، کاهش اشتها، تهوع و استفراغ، افزایش یا کاهش مصرف آب، تکرر ادرار، کاهش توده عضلانی، مشکل در پریدن، تغییر راه رفتن، کاهش وزن و پنهان شدن نیز در گربه ها دیده می شود.

درمان و روش های درمان یبوست در گربه ها

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، هنگام مشاهده این مشکل مهم است که با دامپزشک مشورت کنید، زیرا علل یبوست در گربه ها می تواند متفاوت باشد. بنابراین می توان عامل اصلی ایجاد مشکل را مشخص کرد و از روش های درمان یبوست برای رفع علائم استفاده کرد. درمان یبوست در گربه ها با توجه به علل و علائم برنامه ریزی شده است. در این زمینه، استفاده از داروهای یبوست در گربه ها و همچنین کاربردهایی برای تسهیل دفع توسط دامپزشکان توصیه می شود. هنگامی که علت یبوست یک مشکل آناتومیکی مانند مگاکولون باشد، ممکن است به روش های درمانی جراحی نیاز باشد.

چه چیزی برای یبوست در گربه ها مفید است؟

گربه از توالت بسته به بیرون نگاه می کند

اگر هیچ مشکل اساسی وجود نداشته باشد، “یبوست در بچه گربه ها چگونه است؟”، “برای یبوست در گربه ها چه چیزی خوب است؟”، “گربه من یبوست دارد، چه باید بکنم؟” پاسخ به سوالات مهمی مانند یبوست مشکلی است که هم قابل پیشگیری و هم قابل کنترل است. برای کاهش و پیشگیری از یبوست در گربه ها:

 • آلرژی غذایی می تواند باعث یبوست و التهاب روده در گربه ها شود. با مشورت دامپزشکان، ممکن است لازم باشد منبع پروتئین اصلی در محتوای غذای گربه تغییر یابد. بنابراین می توان التهاب روده را کاهش داد و عبور مدفوع از روده را عادی کرد.
 • به منظور جلوگیری از یبوست و مدیریت موثرتر آن، باید کنترل وزن در گربه ها انجام شود. چاقی می تواند باعث التهاب در روده ها شود و ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا مدفوع از روده ها عبور کند. در این بین، یبوست ممکن است رخ دهد زیرا روده ها آب را جذب می کنند. گربه های دارای اضافه وزن می توانند با تغذیه آنها با غذاهای سبک گربه با تایید دامپزشکان کنترل وزن را فراهم کنند. با کلیک بر روی اینجا، می توانید محصولات و محتویات محصول را در دسته غذای گربه ما بررسی کنید.
 • برای جلوگیری از یبوست در گربه ها، افزایش سطح فعالیت ضروری است. آنها می توانند با اسباب بازی های مورد علاقه خود یا انواع بازی ها برای افزایش تحرکشان کمک کنند.
 • اگر گربه ها یبوست دارند مصرف آب باید افزایش یابد. در این مرحله دادن غذای مرطوب به عنوان یک انتخاب مناسب مطرح خواهد شد. شیر دادن به گربه یبوست انتخاب درستی نیست. شیر و لبنیات توسط گربه ها تحمل نمی شود و هم می تواند باعث نفخ و هم تشدید یبوست شود. به همین دلیل، دادن شیر به گربه یبوست می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد و همچنین شکایت آن‌ها را کاهش دهد.

یبوست در گربه ها را می توان با نوشیدن روغن زیتون تا حدودی کنترل کرد. هنگامی که یبوست حاد تشخیص داده می شود، برای دوست شما اشکالی ندارد که مقدار بسیار کمی روغن زیتون مصرف کند. اگر از خالص بودن روغن مطمئن هستید، می توانید برای رفع مشکل یبوست، روغن زیتون را به غذا اضافه کنید. روغن زیتون اثر ملین دارد. اما اگر قصد دارید برای یبوست به جای روغن زیتون از ملین طبی استفاده کنید، بهتر است خودتان این کار را نکنید. ملین ها فقط در صورت تجویز دامپزشک در گربه ها باید استفاده شوند. در صورت استفاده ناخودآگاه و طولانی مدت، می توانند به مکانیسم جذب مواد مغذی آسیب وارد کنند.

امتیاز دهید
مهرزاد کوهزاد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *