مراقبت از دندان و مسواک زدن در سگ ها

مراقبت از دندان و مسواک زدن در سگ ها

مولفه های مختلفی برای سلامت سگ ها وجود دارد که سلامت دهان و دندان در سگ ها یکی از مهم ترین این مولفه ها است. متأسفانه بسیاری از افرادی که زندگی خود را با سگ ها به اشتراک می گذارند، روال مراقبت از دندان سگ ها را انجام نمی دهند و اقداماتی برای اطمینان از بهداشت دهان و دندان انجام نمی دهند. با این حال، بوی بد دهان، که اولین نشانه ای است که سلامت دندان سگ ها در معرض خطر است، معمولاً در 4 سال اول زندگی شروع به احساس می کند. اگرچه بوی بد دهان اولین نشانه ای است که سلامت دندان ها رو به وخامت می گذارد، این تصور که سگ ها ممکن است بوی بد طبیعی داشته باشند باعث می شود این علامت نادیده گرفته شود.

از دست دادن دندان، تشکیل آبسه‌های دردناک، عفونت‌های سیستمیک، آسیب دائمی فک، بیماری‌های قلبی و مشکلات گوارشی ممکن است در زمانی که سلامت دندان‌ها بدتر می‌شود و درمان‌های لازم انجام نمی‌شود، رخ دهد. به همین دلیل، روال مراقبت از دندان در سگ ها نباید قطع شود و فرآیند مسواک زدن در سگ ها نباید نادیده گرفته شود. در این مقاله می توانید توصیه های کلی در مورد مراقبت از دندان در سگ ها به ویژه مسواک زدن را بیابید.

آنچه در مورد مسواک زدن در سگ ها باید بدانید

اگرچه روش‌های مختلفی برای مراقبت از دندان در سگ‌ها وجود دارد، اما مسواک زدن مهم‌ترین فرآیند در بین این روش‌ها است. مسواک زدن دندان های سگ از نظر بسیاری غیر ضروری است، اما این یک تصور اشتباه بزرگ است. دندان های سگ ها باید یک یا دو بار در هفته بدون غفلت مسواک زده شود. به لطف مسواک زدن که یکی از مهمترین مراحل فرآیند مراقبت از دندان در سگ ها است، می توان از تشکیل پلاک جلوگیری کرد.

برس های مخصوص را می توان برای تمیز کردن دندان سگ ترجیح داد. همچنین می توان از دستمال مرطوب دندان استفاده کرد. در نقطه انتخاب، می توانید روی محصولاتی که دوستانتان مقاومت کمتری دارند تمرکز کنید.

سگ ها، به ویژه آنهایی که عادت به مسواک زدن ندارند، ممکن است در برابر این روند مقاومت کنند. به همین دلیل، سگ ها باید عادت مسواک زدن دندان های خود را در سنین جوانی پیدا کنند. فرآیندهای مراقبت از دندان زمانی بسیار راحت خواهد بود که آنها به مسواک های مخصوص سگ در دوران توله سگ خود عادت کنند.

دندان های سگ ها را نباید با خمیر دندانی که توسط انسان استفاده می شود مسواک زد. لازم است به جای این محصولات از خمیرهایی که مخصوص سگ فرموله شده اند استفاده شود که حاوی مواد مضر برای سگ هستند.

علاوه بر مسواک زدن منظم، اسپری های دندان سگ را می توان در روال مراقبت از دندان گنجاند. این محصولات که خاصیت جلوگیری از پوسیدگی دندان و تشکیل تارتار را دارند به خوشبو شدن نفس آنها نیز کمک می کنند.

تغذیه برای سلامت دندان بسیار مهم است

سگی که منتظر مسواک زدن است

سگ ها برای داشتن دندان های سالم و دهانی بهداشتی به یک رژیم غذایی سالم و متعادل نیاز دارند. غذاهای خشک با کیفیت بسیار غنی از ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز دوستان ما هستند. از آنجایی که غذاهای خشک، که سرشار از اجزای حمایت کننده از سلامت دندان هستند، ساختار سختی دارند، در هنگام مصرف اثر اصطکاک بر روی دندان ها ایجاد می کنند و لایه پلاکی را که احتمال تبدیل شدن به تارتار وجود دارد، از بین می برند. آنها همچنین دندان ها را تقویت می کنند و گردش خون لثه ها را بهبود می بخشند، زیرا باید به اندازه کافی جویده شوند. به همین دلیل، مصرف تنها غذای مرطوب یا غذای خانگی می تواند سلامت عمومی و دندان سگ ها را تهدید کند.

استخوان های جویدنی، اسباب بازی ها و خوراکی ها

غذای سگ از نظر کیفیت غذایی و عملکرد بسیار متنوع است. غذاهای پاداش ممکن است برای بهبود سلامت دندان ها فرموله شوند، که به نفع کسانی است که به طور منظم دندان های خود را مسواک نمی کنند و همچنین افرادی که این کار را انجام می دهند. ضمن توجه به کالری غذاهای جایزه ای که به مراقبت از دندان کمک می کند، وقتی به دوستانمان داده می شود، می توانند اوقات خوشی را سپری کنند و سهم مثبتی در سلامت دندان های خود داشته باشند.

در این مرحله، استخوان های جویدنی و اسباب بازی های مراقبت از دندان سگ را نباید فراموش کرد. در حالی که استخوان های جویدنی از تشکیل تارتار جلوگیری می کنند، دندان ها را نیز تقویت می کند و گردش خون در لثه ها را تسریع می کند. به همین ترتیب، اسباب بازی های مراقبت از دندان، لثه ها را ماساژ می دهند و با ایجاد اثر مسواک زدن روی دندان ها، خطر مشکلات احتمالی سلامت دهان را کاهش می دهند.

بازرسی منظم بسیار مهم است

مسواک زدن سگ ها، تغذیه با بهترین کیفیت غذای خشک، اسباب بازی ها یا خوراکی هایی که سلامت دندان ها را بهبود می بخشد ممکن است همیشه از مشکلات دندانی جلوگیری نکند. تمیز کردن دوره ای عمیق دندان ها را نباید نادیده گرفت. این فرآیند را می توان طی معاینات منظم دامپزشکی انجام داد و مهمتر از آن، مشکلات احتمالی دندان و لثه را می توان از قبل تشخیص داد و درمان های لازم را انجام داد.

علاوه بر معاینات منظم، در صورت مشاهده علائمی مانند بوی بد دهان، تغییر عادات جویدن، از دست دادن دندان، تغییر رنگ و تشکیل آبسه در لثه، پوسته جرم روی خط لثه، کاهش اشتها و ضعف باید دامپزشکان معاینه شوند

امتیاز دهید
مهرزاد کوهزاد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *